verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hindistan’daki Regülatörler Kripto Para Konusunda “Harika Bir İlerleme” Kaydediyor

Hindistan’ın en büyük kripto para borsalarından CoinSwitch Kuber’ın CEO’su, yerel otoritelerle yaptıkları görüşmeler sonucunda “harika bir ilerleme” kaydettiklerini söyledi.

Hindistan’ın regülatörleriyle kripto para konusunda “soru-cevap aşamasında” olduklarını söyleyen Ashish Singhal, otoritelerin kripto para sektöründeki kuruluşlarla görüşerek “kripto paraları anlamaya çalıştığını” açıkladı.

Bloomberg’e konuşan Singhal’in borsası CoinSwitch Kuber, bir yılı biraz aşkın bir süre içerisinde 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı ve bu ayın başında 1.9 milyar dolar değerlemeye çıkarak ülkenin ikinci kripto para unicorn’u oldu.

“Hindistan geçmişte yeni teknolojilere ayak uydurma konusunda Batı’nın beş, yedi yıl gerisinde kalıyordu. Artık böyle bir durum söz konusu değil, diğer tüm ülkelere ayak uydurabiliyoruz.” diyen Singhal, kripto para teknolojisinin “İnternet’in yeni hali” olabileceğini ve Hindistan’ın bu fırsatı “kaçırmak istemeyeceğini” düşünüyor.

Mart 2021 tarihinde Hindistan’da kripto para sahibi olmayı, ihraç etmeyi, üretmeyi ve alıp-satmayı yasaklayacak bir tasarının uygulamaya konması değerlendiriliyordu.

Bu tasarının henüz onaylanmamış olmasına dikkat çeken Singhal, o tarihten beri regülatörlerle “harika bir ilerleme” kaydettiklerini söyledi.

“Hükümetin bakış açısını anlayabiliyoruz. Kripto ekosisteminde, (Hindistan’daki) kanunlara uymayan bazı temel eksiklikler var. Kriptonun engellenmesini değil bu eksikliklerin giderilmesini istiyoruz. Regülatörlerle görüşüyor, kaygılarını dinliyoruz. Onlar bizimle konuşuyor, kriptonun faydalarını öğreniyorlar.”

Hindistan, Chainalysis’in 2021 tarihli Global Kripto Benimsenme Endeksinde ikinci sırada yer aldı. Hindistan’daki kripto para pazarının geçen yıldan bu yana %641 oranında büyüme gösterdiği tahmin ediliyor.