Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hong Kong Kriptoda Hız Kesmiyor: Şimdi de Web3 İçin Görev Gücü Kurdu!

Hong Kong, sürdürülebilir bir kripto para ekosistemi kurmak ve bilinçli şekilde geliştirmek üzere araştırmalar yapıp geri bildirimlerde bulunacak bir Web3 görev gücü ekibi kurdu.

Asya’nın kripto para inovasyonu açısından öncü aktörlerinden Hong Kong, kripto para ve Web3 sektörüne karşı yapıcı adımlarını hızlandırmaya devam ediyor. Hükümet tarafından kısa süre önce yapılan resmi açıklamada, Web3 ve kripto para sektörüne yoğunlaşacak yeni bir “görev gücü” kurulduğu belirtilirken atılan adımın sektörün sağlıklı bir şekilde gelişmesinde önemli olduğu vurgulandı.

1 Temmuz itibariyle göreve başlayan Maliye Bakanlığı’na bağlı ekip Web3, blokzinciri teknolojisi ve kripto para sektörünün günlük yaşamla entegrasyonu gibi konulara odaklanacak. Önümüzdeki 2 yıl boyunca aktif olarak faaliyet gösterecek ekibin içerisinde kilit hükümet yetkilileri ve mali düzenleyicilerin yanı sıra kripto para sektöründen 15 üye de yer alıyor.

Hong Kong hükümetinin Maliye Bakanı Paul Chan konu hakkında yaptığı açıklamada, ülkenin bu kapsamdaki yenilikçi adımlarını şu ifadelerle detaylandırdı:

Web3’ün temelini oluşturan blokzinciri teknolojisi, güvenlik, şeffaflık ve düşük maliyet açısından önemli özellikleri bünyesinde barındırıyor. Bu özellikler finans, ticaret, iş operasyonları ve hatta günlük yaşamda karşılaşılan birçok zorluğu ve sorunlu noktayı çözme potansiyeline sahiptir. Uygun düzenleme ve kalkınmayı teşvik etme arasındaki dengeye inanan Hong Kong, yenilikçi keşifler sayesinde uygulama modeli oluşturarak gelişen bir ekosistem inşa etmeyi amaçlıyor.

Chan, söz konusu ekibin 2023-24 bütçesine dahil edildiğini ve direkt olarak Hong Kong hükümeti tarafından fonlanacağını vurguladı.

Hong Kong kripto para ekosistemine hızla dahil olmaya devam ediyor. Haziran ayının başında bireysel müşteriler için kripto para ticaretini başlatan ülkenin geçtiğimiz günlerde, HSBC ve Bank of China gibi önde gelen bankaları kripto para borsalarını müşteri olarak kabul etmeleri konusunda sıkıştırdığı belirtilmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!