verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hong Kong’dan Kripto Paralara “Mülk” Kararı: Ne Anlama Geliyor?

Hong Kong mahkemesi tasfiyesini açıklayan kripto para borsası Gatecoin ile alakalı bir davada kripto paraları “mülk” olarak nitelendirdi.

Hong Kong mahkemesi 2019 yılında kapanan ve tasfiyesi için çalışmalara başlanan Gatecoin borsasını ilgilendiren bir davada kripto paraları mülkiyet olarak tanımladı. Davaya başkanlık eden Yargıç Linda Chan, Hong Kong’un genel hukuk yargı yapısına uygun olarak “mülk” kavramının içerisine kripto paraların da girdiğini belirtirken kriptolar için “güvenle tutulabilecek varlıklar” ifadelerine yer verdi.

Mahkeme kararında her ne kadar kripto varlıklar genel bir sıfatla mülk olarak tanımlansa da emtia ya da menkul kıymet sınıflandırılmasına dair bir detaya yer verilmedi. Davayı yorumlayan uzmanlara göre buradaki mülk kavramı araba, ev ve diğer varlık sınıfları gibi genel bir değeri içeriyor.

Davaya aracılık eden hukuk firması Hogan Lovells, kararın Hong Kong tasfiye memurlarına şirketler tarafından tutulan kripto varlıklarının tasfiye prosedürlerinde nasıl ele alınması gerektiği konusunda “daha fazla netlik” sağlayacağı çıkarımını yaptı. Dava dosyasında borsanın Ekim 2022’de 140 milyon Hong Kong dolarından (yaklaşık 17,8 milyon dolar) fazla kripto tuttuğu belirtildi. Tasfiye süreci halen daha devam ediyor.

Uzmanlara göre mahkeme tarafından verilen bu karar, hukuk firmasının da belirttiği gibi ilerleyen süreçte kripto para şirketlerinin yasal süreçleri için bir emsal niteliği taşıyabilir ve olası regülasyonların şekillenmesinde pozitif etki yaratabilir. Hong Kong özellikle 2023 yılının başından beri Çin hükümetinin de desteğiyle kripto para endüstrisine karşı pozitif bir yaklaşım sergiliyor ve yatırımcıların yeni gözdesi olarak ön plana çıkıyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Singapur mahkemesi Tree Arrow Capital’in (3AC) alacaklılar tarafından açılan bir davada kripto paralar hakkında şok eden benzetmeler yapmış ve gerçek para olmadıklarını öne sürmüştü. Bu noktada global belirsizlik devam ederken farklı devletlerin uç noktadaki kararları piyasanın öncü aktörlerini endişelendirmeye devam ediyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!