verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

IBM, Carrefour ve Nestle Blockchain ile Ürün Takip Edecekler

Gıda, süpermarket ve teknoloji sektörlerinin dev isimleri Nestlé, Carrefour ve IBM, Blockchain teknolojisi üzerinden yeni bir çalışma yapabilmek için bir araya geldiler.

Nestlé, Carrefour ve IBM geçtiğimiz gün ortaklaşa bir basın duyurusu yayınlayarak IBM tarafından geliştirilen Blockchain platformu üzerinden yeni bir program başlatacaklarını açıkladılar. Bu üç şirket, IBM’nin Food Trust adlı platformunu kullanarak Mousline adlı bir şirketin ürünlerini takip edecekler.

Patates püresi üreten ve alanının önde gelen isimlerinden olan Mousline’in ürünleri bu platform aracılığıyla kolaylıkla takip edilebilecek. Konu hakkında yayınlanan açıklamalara göre müşteriler telefonlarını kullanarak üründeki QR kodunu taratacak ve ellerindeki ürünün nereden geldiğini, o mağazaya nasıl ulaştığını görebilecekler.

Müşteriler bunların yanı sıra ürünün üretim aşamasında ne çeşit patates kullanıldığını dahi görebilecekler. Bu üç dev isim tarafından yayınlanan açıklamalardan bir kesit şu şekilde:

“Müşteriler ürünlerdeki QR kodlarını taratarak ürünün nereden geldiğini, ne tür patateslerden yapıldığını, nerede ve ne zaman üretildiğini, kalite kontrol sürecini ve rafa gelene kadarki yolculuğunu görebilecekler.”

Carrefour, Nestlé ve IBM gibi şirketler bu gibi özelliklerin müşterilere çok daha fazla özgürlük kazandırdığına inanıyorlar. Öyle ki Carrefour yetkilileri, konu hakkında şu açıklamayı yapıyorlar:

“Hem Carrefour, hem Nestlé, hem de IBM; insanlara gıda sektöründeki ürünlerle ilgili daha çok bilgi verilmesi gerektiği düşüncesinde hemfikir.”

Leave a comment