Teknoloji devlerinden IBM, tıbbi kayıtların takibini yapabilmek için Blockchain teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli IBM'in Kanada birimi, Blockchain teknolojisini tıp alanında kullanmak istiyor....

IBM Tıbbi Kayıtları Koruyabilmek İçin Blockchain’i Kullanacak

IBM

Teknoloji devlerinden IBM, tıbbi kayıtların takibini yapabilmek için Blockchain teknolojisini kullanmayı hedefliyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli IBM’in Kanada birimi, Blockchain teknolojisini tıp alanında kullanmak istiyor. Şirketin ilgili birimi bu teknolojiyi kullanarak tıbbi kayıtları saklayabilmek için Boehringer Ingelheim adlı bir eczacılık şirketi ile işbirliği yapmaya başladı.

Bu ikili, Blockchain üzerinden işbirliği yaparak tıbbi kayıtları çok daha verimli bir şekilde saklamayı planlıyor. Hem IBM hem de Boehringer Ingelheim, Blockchain’in özellikle veri bütünlüğü, şeffaflığı, hasta güvenliği gibi alanlarda faydalı olabileceğini ve tüm bunların yanı sıra çeşitli işlem ücretlerini düşürebileceğini düşünüyor.

Boehringer Ingelheim’ın yöneticilerinden olan Dr. Uli Broedl, konu hakkında yaptığı açıklamada özellikle deneysel ürünlerin gelişim aşamasında çeşitli sorunlarla karşılaşıldığını, bu süreç boyunca atılan pek çok adımın aslında bir hayli verimsiz olduğunu belirtti. Kendisinin açıklamalarına göre Blockchain teknolojisiyle desteklenecek bir sistem, bu süreç genelinde yaşanan aksaklıkların büyük bir kısmını ortadan kaldırabilir.

IBM şu ana dek sağlık alanında çeşitli projelerde rol oynadı ve pek çok projeye katkı sağladı. Teknoloji sektörünün en büyük şirketlerinden olan IBM geçtiğimiz ay tamamen sağlık sektöründe kullanılması için geliştirilen bir Blockchain projesine katkıda bulunabilmek için ABD’deki Aetna adlı sigorta şirketiyle işbirliği yapmaya başladı. Bu ikili tarafından geliştirilen ve Dünya genelinde 39 milyondan fazla kişi tarafından kullanılması beklenen bu yeni sistem, özellikle sigorta ödemelerinde yaşanan sorunları çözmek için geliştiriliyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.