Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca çeşitli kripto para ağları ASIC cihazlarına karşı dirençli protokoller geliştirerek ASIC madencilerinin kendi ağlarında kazım yapmasını engellemeye çalıştı. Birden çok kripto...

İddia: Monero Ağının Yüzde 85’i ASIC Madencilerinin Hakimiyeti Altında!

Monero

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca çeşitli kripto para ağları ASIC cihazlarına karşı dirençli protokoller geliştirerek ASIC madencilerinin kendi ağlarında kazım yapmasını engellemeye çalıştı. Birden çok kripto para geliştiricisi ASIC madencilerini engellemeye çalışsa da, başarı oranı oldukça düşük kalmaya devam etmekte. Bunun en güncel örneklerinden birisi de gizlilik odaklı kripto para birimi Monero olarak gösterilebilir.

Monero geliştiricileri ASIC madencilerini ağdan uzaklaştırmaya çalışsa da, ortaya yeni çıkan bir araştırmaya göre ağlarında %85 ve üzerinde bir ASIC hakimiyeti ile karşılaştılar. XMR geliştiricileri geçtiğimiz Nisan ayında Monero yazılımını Bitmain ve Innosilicon gibi firmaların XMR tabanlı ASIC cihazları geliştirmelerini engellemek adına hard fork sürecine taşımıştı. Sonuç olarak fork’un bitiminde üç adet yeni kripto para projesi ortaya çıktı. Monero bundan daha önce, geçtiğimiz yılın Ekim ayında da daha az ASIC dostu olmak için hard fork’a gitmişti. Ancak 7 Şubat tarihinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Monero ağı yine ve yeniden ASIC cihazlarının hakimiyeti altına girmiş.

Report Claims 85% of the Monero Network Dominated by ASIC Miners

 

İlgili araştırmacı söz konusu raporunda Nisan ayında yaşanan XMR forku sonrası büyük madencilik firmalarının bir araya gelip sadece üç gün içerisinde yeni bir çözüm bulduğunu ve madencilerin geçmişteki hatalarından ders aldığını vurgulamakta. Bunun yanı sıra Ekim ayında gerçekleştirilen Cryptonight isimli fork sonrası ASIC üreticilerinin toparlanma süresi daha uzun olmuş ve bir çözüm bulunana kadar 31 Aralık tarihine kadar beklenilmiş.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.