12 Şubat tarihinde Ernst & Young tarafından açıklanan bir araştırmaya göre, önde gelen Kanada tabanlı kripto para borsası QuadrigaCX, bu ayın başlarında 500.000 dolar değerinde...

QuadrigaCX Yanlışlıkla Ölü CEO’nun Adresine 500.000 Dolarlık BTC Gönderdi!

12 Şubat tarihinde Ernst & Young tarafından açıklanan bir araştırmaya göre, önde gelen Kanada tabanlı kripto para borsası QuadrigaCX, bu ayın başlarında 500.000 dolar değerinde Bitcoin’i artık erişimi bulunmayan donanım cüzdanı adresine gönderdi.

30 yaşında olan QuadrigaCX kripto para borsasının CEO’su, geçtiğimiz 2018 yılının Aralık ayında Hindistan içerisindeki bir gezisi sırasında sahip olduğu hastalık yüzünden hayatını kaybetmişti. Borsa o tarihten bu yana cüzdan şifresini sadece Cotten’in bilmesinden dolayı cüzdanlara erişim sağlayamamakta. QuadrigaCX’in müşterilerine ait olan fonların büyük bir çoğunluğunun da söz konusu donanım cüzdanlarında yer aldığı bilinmekte. Şubat ayının başlarında borsa 150 milyon dolar değerinde müşteri fonlarının kaybolması ve erişilememesi haberleri ile gündeme gelmişti.

Konu hakkında dava yolunu seçen yatırımcılar da, fonlarının geri iade edilmesini talep etmekte ve mahkeme heyeti ”büyük dört” denetim firmalarından birisi olan EY’yi bağımsız üçüncü parti bir denetmen olarak işlemleri gözetmesi için göreve getirdi. Gözlem sonucunda ortaya çıkan ilk raporda ise QuadrigaCX’in 6 Şubat tarihinde değeri 468.000 doları bulan 103 Bitcoin’i şirketin şuan için erişim sağlayamadığı cüzdanlara gönderdiği tespit edildi.

EY, denetim esnasında bazıları Cotten tarafından da kullanılan bir dizi elektronik cihaza el koydu ve bunların arasında dört dizüstü bilgisayar, dört cep telefonu ve üç adet tamamiyle şifrelenmiş USB disk yer alıyor. Rapora göre cihazların hepsi şuan için EY tarafından kiralanmış güvenli kasalarda tutulmakta. Yanlışlıkla gönderilen 500.000 dolarlık Bitcoin’lerin akıbeti ise şuan için belirsizliğini korumakta.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.