verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İki Güney Kore Üniversitesinden Devrim Niteliğinde Kripto Para Kampüs Hamlesi!

3 Nisan tarihinde Business Korea tarafından yayınlanan bir habere göre, iki Güney Kore üniversitesi kendi kripto para birimini kullanarak bir Blockchain Kampüs kurmaya hazırlanıyor.

Halihazırda aktif bir blockchain topluluğu bulunan Yonsei Üniveresitesi, söz konusu girişim için Pohang Bilim ve Teknik Üniversitesi (Postech) ile ortaklık imzalayacak ve 2019 yılının ikinci yarısı içerisinde bunu tamamlamayı hedef haline getirecek.

Buna özel bir araştırma merkezi, girişim programı ve reklam kampanyaları şimdiden başlatıldı. Öğrenci odaklı proje temel olarak günlük kripto para kullanımını arttırmayı ve kripto paraların kabulünü yaymayı hedefliyor. Postech kurumu Engram isimli blockchain tabanlı bir bilgi paylaşım sistemi geliştiriyor ki bu sistem sayesinde projeye özel üretilen Neuron kripto para birimini kullanarak ödül sistemi de oluşturulacak. Neuron isimli tokenler üniversite kantinindeki ürünler için kullanılabilecek.

Buna ek olarak üniversiteler içerisindeki kararların alınması doğrultusunda blockchain oylama sistemi üzerine de çalışmalar yapılıyor ve Business Korea’nın aktardığına göre bu teknoloji ile hiçbir yanlışlığın yapılmaması garanti altına alınabilir. Postech başkanı Kim Doh-yeon konu hakkında yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti:

”Blockchain teknolojisi yeni bir konsept endüstrisi oluşturmak için yenilikçi ve yok edici bir güce sahip. POSTECH ve Yonsei Üniversitesinin bu temel teknolojinin geleceğini ortaklaşa bir şekilde tasarlaması oldukça anlamlı.”

Yapılan ortaklık Yonsei kurumu için bir ilk değil ve üniversite geçtiğimiz yıl içerisinde de Tezos Foundation’un yerel şubesiyle bir ortaklığa imza atmıştı.

Leave a comment