İngiltere'nin önde gelen iktisat tarihçilerinden olan Niall Ferguson, geçtiğimiz gün kripto paralar hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ferguson bu açıklamaları sırasında Bitcoin ile altın arasında bir...

İktisat Tarihçisi: Bitcoin Altına Bir Alternatif Olarak Kullanılabilir

İngiltere’nin önde gelen iktisat tarihçilerinden olan Niall Ferguson, geçtiğimiz gün kripto paralar hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ferguson bu açıklamaları sırasında Bitcoin ile altın arasında bir kıyaslama yaptı.

Alanının önde gelen isimlerinden olan Niall Ferguson geçtiğimiz gün Breaker Mag’e özel bir röportaj verdi ve kripto paralardan bahsetti.

Öncelikle Bitcoin’in yapısından ve özelliklerinden bahseden Ferguson, Bitcoin’in kendi başına tam anlamıyla bir “para birimi” olarak değerlendirilemeyeceğini vurguladı. Ferguson’a göre Bitcoin fiyatındaki dalgalanmalar, onun bir para birimi olarak kullanılmasını zorlaştırıyor.

Ne var ki Ferguson bu durumun Bitcoin’i kullanışsız hale getirdiğini iddia etmiyor. Ferguson’a göre Bitcoin her ne kadar ödeme aracı olarak kullanılamıyor olsa da bir “sigorta” olarak kullanılabiliyor.

Ferguson ayrıca günümüzde “para” olarak adlandırılan şeyin ilerleyen zamanlarda tamamen dijital ortama aktarılacağını belirtti. Ancak Ferguson, standart para olarak kullanılacak olan şeyin bir kripto para olup olmayacağından pek emin değil.

İnsanların ilerleyen zamanlarda evrensel olarak kullanılabilen ve herkesi kapsayan bir ödeme sistemine geçiş yapmak isteyeceklerini söyleyen Ferguson, yine ilerleyen zamanlarda “merkeziyet” kavramının da çeşitli problemlere yol açmaya başlayacağını belirtiyor.

Bu senaryoda Bitcoin’in altına benzer bir rol oynayacağını belirten Ferguson’a göre insanlar zamanında nasıl ki altına ve çeşitli değerli taşlara yatırım yapmışlarsa zamanla Bitcoin’e de yatırım yapmaya başlayacaklar.

Ferguson bu görüşlerinde pek yalnız sayılmaz. Çünkü geçtiğimiz gün paylaştığımız bir haberde Mike Novogratz’in yorumlarını aktarmıştık ve o da bunlara benzer yorumlar yapmıştı.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.