verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Indiegogo’dan Kripto Para ve Kitlesel Fon Toplama Girişimi

Kitlesel fon toplama şirketi olan Indiegogo’nun kurucu ortağı Slava Rubin, kitlesel fon toplamanın kripto para birimleri için olan rolünü ve önemini açıkladı. 16 Mayıs tarihinde blockchain teknolojisi için bütün dünyadan katılımcılarla yapılan Consensus 2018 konferansında Slava, blockchain uygulamalarında izlenecek düzenleyici ve  geliştirmeye yönelik olan konular hakkında konuştu.

Slava Rubin dünyanın en büyük kitlesel fon toplama platformu olan Indiegogo’nun kurucu ortağı. Kendisi Indiegogo’ya başlamadan önce Fed-Ex, Goldman Sachs ve Master Card gibi müşterileri olan bir strateji danışmanıydı. Kendisi ayrıca Kanser araştırma farkındalığı yıllık bağış toplama etkinliğinin de baş sorumlusu.

Şirket Ocak ayının 2008 yılında kuruldu. Şirketin kuruluş amacı dünyanın herhangi yerindeki insanlara fon toplama kampanyaları yapma konusunda yardım eli uzatmaktı. Şirketin internet sayfasında belirtilene göre site üzerinden haftalık bir ölçütte bile milyonlarca dolar dağıtılmakta.

Bu yılın başlarında şirket, fon toplama olaylarını demokratikleştirme ve kararları merkeziyetsizleştirip gücü insanlara verme gibi sahip olduğu bir kaç yönü ile Bitcoin ile kıyaslanmıştı.

2016 yılında jobs acts (Obama tarafından başlatılan küçük işletmelere daha çok destek verip istihdam sağlama hareketi)devreye girince, başka bir kaç adet kripto para ve blockchain şirketi de Indiegogo ile iletişime geçip amaçları için onları destekleyeceğini belirtti. Slava kripto para şirketleri ve kendi şirketlerinin eylemleri arasından pek bir fark olmadığını; teknik olarak ikisinin de topluluğu kullanarak para topladığını belirtti. Slava iki iş biriminin de aynı temel unsurları takip ettiğini vurguladı:

”Güven duygusu bizim iş ağımızdaki en önemli faktörlerden bir tanesi. Her şeyin usulüne uygun bir şekilde halledilmesi. Jobs acts’ı destekleyip bu hareketi arttırmak için uzun süredir düzenleyici kurumlarla iş birliği içinde çalışmaktayız. 2008 yılında yaşanan tecrübelerin çoğu birisinin bir şey hakkında bağış yapıp bunun karşılığında bir ürün beklemesi şeklinde oldu… Bizim düzenleyici sistemlerimiz SEC ve Infra ile uyumlu olmak zorunda. Bu ikisi ile de iyi bağlantılarımız var.”

Slava bunlara ek olarak şirketin girişimcileri ve startup şirketlerini de destekleyip fon toplama şirketleri için de bir alan yaratmaya çalıştıklarını ifade etti. 2016 yılından sonra insanların da yatırım yapabileceği bir sunucu uygulaması başlattılar.

Bir Twitter yorumcusu:

”Kitlesel fon toplama araçları ile ICO’lar arasında kesin bir bağlantı yok.”

Başka bir Twitter müptelası:

‘Şirkette 2008 yılından beri bir gelişim ve büyüme gözlemlemiştim. Slava dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceği çözümlere sahip olan harika bir adam.”

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment