Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiliz Bankaya Göre FED Her Toplantıda Faiz İndirecek: Bitcoin’de Ne Bekleniyor?

İngiliz yatırım bankası Barclays, ABD Merkez Bankası’nın (FED) mart ayından itibaren her toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan düşüreceğini öngörüyor.

Investing’in yakın tarihli bir haberine göre Barclays, ABD’de cuma günü açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin ekonominin yumuşama eğilimine işaret ettiğini söyledi.

Barclays bu kapsamda, FED’in mart ayından itibaren her toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan düşürme politikası uygulayacağını düşünüyor. Bankanın analistleri yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi:

Faiz indirimine yönelik düşüncelerimiz, büyük ölçüde faizin yeniden dengelenmesine yöneliktir. Enflasyon oranlarında ılımlı seyrin devam etmesi de bu düşüncemizi desteklemektedir. 

Analistler ayrıca faiz indirimine yönelik düşüncelerinin siyasi değerlendirmeleri barındırmadığını ifade etti.

Barclays daha önce yaptığı açıklamalarda FED’in haziran ayından itibaren faiz indirimi gerçekleştirmesini beklediklerini söylemişti.

Bitcoin’e etkisi

ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye başlaması ile birlikte risk varlıklarında yükseliş yaşanması bekleniyor. Bitcoin’in de dahil olduğu risk varlıkları, genel olarak enflasyonun ve faiz oranlarının düşük olduğu dönemlerde yükseliş yaşamıştır. Bu nedenle Bitcoin boğasına katalizör etkisi yaratabileceği düşünülüyor.

FED’in 3 Ocak günü yayınlanan tutanakları, 2024 yılında faiz indirimlerinin gelebileceğini göz önüne sermişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!