Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiliz Regülatör, Kripto Para Şirketlerini Yüzlerce Kez Uyardı

Birleşik Krallık’ın mali düzenleyicisi FCA, kripto para şirketlerini regülasyonlara uymaları konusunda uyardı.

FCA, bu hafta yaptığı açıklamada “Kripto varlık firmalarının finansal reklamlarını onaylayan yetkili firmaların, yasal yükümlülüklerini ciddiye almasını bekliyoruz.” dedi.

8 Ekim’de uygulamaya giren kurallara göre Birleşik Krallık’taki müşterilere yönelik reklam yapan kripto para firmalarının ya FCA tarafından yetkilendirilmiş ya da FCA tarafından yetkilendirilmiş bir kurum tarafından onay almış olması gerekiyor.

FCA, ülkede yasa dışı şekilde reklam yapan kripto para firmalarına karşı şimdiye dek 221 kez uyarıda bulundu:

“Kripto para reklamlarını yasa dışı şekilde yayımlayan ve bizimle yapıcı şekilde iletişim kurmayan firmaları tespit ettikçe bu liste, devamlı olarak güncellenmeye devam edecek.”

FCA tarafından uygulanan kurallara göre kripto paralarla ilgili paylaşılan reklamların “net, adil olması ve aldatıcı olmaması” gerekiyor.

Kripto para borsalarından Coinbase ve OKX, yakın zamanda ülkedeki pazarlama çalışmalarını sürdürebilmek için Archax ile anlaştı.

En büyük kripto para borsası Binance ise Rebuilding Society ile anlaşmıştı. Ancak FCA, Rebuilding Society’nin yetkilerine kısıtlama getirdiğini duyurdu. Bu kısıtlamanın ardından Binance, Birleşik Krallık’taki yeni üye kayıtlarını durdurdu.

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!