Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere’deki Yeni Yasa Sayesinde Kripto Paralara Daha Kolay El Konabilecek

Birleşik Krallık’taki kanun yapıcılar, yasa dışı amaçlarla kullanılan kripto paralara el konmasını kolaylaştıracak yeni bir tasarıyı onayladı.

Uyuşturucu kaçakçılığı, siber suç gibi suçlarla mücadeleye yönelik kapsamlı maddeler içeren Ekonomik Suç ve Kurumsal Şeffaflık tasarısının Kral’dan gelecek onayla birlikte uygulamaya girmesi bekleniyor.

Birleşik Krallık’taki kolluk kuvvetleri, bu tasarı sayesinde hüküm giydirilmemiş olsa dahi suç faaliyetleriyle bağlantılı olan kripto paralara el koyabilecekler. Bunun özellikle acil müdahale gerektiren durumlarda faydalı olacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz eylülde gündeme getirilen tasarıda o tarihten bu yana çeşitli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerle birlikte terörizmle mücadeleye yönelik maddeler de tasarıya dahil edildi.

Yapılan değişiklerden biri sayesinde kolluk kuvvetleri, suç faaliyetleriyle bağlantılı olan kripto paralarla ilişkili varlıklara da el koyabilecekler. Bunlar, kripto paralara el koymak için gerekli bilgiyi barındıran varlıklardan oluşuyor.

Birleşik Krallık polisi, yasa dışı kripto para faaliyetlerle mücadele edebilmek için geçen yıl hükümetten ekstra 100 milyon sterlin bütçe almıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!