Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere’den Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Yasal Çerçeve: Sert Kurallar Yolda!

İngiltere kripto paralar ve stablecoinler için daha geniş kapsamlı bir regülasyona dair nihai çerçeveyi sundu.

Kripto paralar için geniş kapsamlı ve daha sıkı düzenlemeler konusunda bir süredir çalışmalarını sürdüren İngiltere, sektör için beklenen planlamayı kamuoyuna sundu. Hükümet, kripto para sektörüne ilişkin yeni kuralların 2024 yılından itibaren hayata geçeceğini belirtti.

Yapılan açıklamada stablecoinleri de kapsayacak bu yönetmeliğin yıl başından itibaren kademeli olarak uygulamaya geçirileceği vurgulandı. Yürürlüğe konulacak yeni düzenlemeler doğrultusunda kripto para endüstrisine ilişkin uygulamalar İngiltere Finansal Regülatörü’nün (FCA) denetimi altına girecek.

Hükümet tarafından paylaşılan belgelerde, itibari paralar ile desteklenen stablecoinlerin finansal hizmetler için tasarlanmış 2001 kuralları kapsamında düzenleneceği açıklandı. Bununla birlikte bir stablecoin ihraççısının Terra (LUNA) vakasında görüldüğü gibi sektör ölçeğinde büyük çöküşler yaratmadan kontrollü bir şekilde iflasının sağlanabileceği yeni kurallar getirileceği ifade edildi.

Hükümet tarafından açıklanan bu nihai kurallar, 2023 yılının başından beri hazine bakanlığının kurumlar ve kamuoyundan aldığı geri bildirimler doğrultusunda şekillendirildi.

Konu hakkında açıklamada bulunan İngiltere Hazine Bakanı Andrew Griffith, atılan bu adımın İngiltere’yi kripto para işine girişmek isteyen yatırımcıların gözde merkezi haline getireceğini vurguladı:

İngiltere’de kripto para düzenlemesi için bu nihai çerçeveyi sunmaktan memnuniyet duyuyorum. İngiltere, regülatör alanda sağlanacak bu netlik sayesinde kripto para sektöründe iş yapmak isteyen yatırımcıların birinci tercihi olacak.

Hükümet geçtiğimiz süreçte kripto para tanıtımları ve reklamlarına ilişkin caydırıcı bir yasa tasarını onaylamış ve 8 Ekim tarihinde resmen hayata geçirmişti. Bu öncü regülasyonlar bile birçok kripto para şirketinin yasalarla uyum konusunda eksiklerinin olduğunu ortaya koymuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!