7 Şubat tarihinde yayınlanan bir meclis açıklamasına göre, İngiltere Gelir ve Gümrük Dairesi (HMRC) bir süredir gündemde olan blockchain tabanlı projesini Brexit sonrasına erteleme kararı...

İngiltere’nin Gümrük İşletmesi, Blockchain Tabanlı Sınır Projesini Brexit Sonrasına Erteledi

Ingiltere

7 Şubat tarihinde yayınlanan bir meclis açıklamasına göre, İngiltere Gelir ve Gümrük Dairesi (HMRC) bir süredir gündemde olan blockchain tabanlı projesini Brexit sonrasına erteleme kararı aldı.

Proje hakkındaki soru İngiltere Meclisi’nin internet sayfasında dile getirildi ve 30 Ocak tarihinde meclis üyesi Eddie Hughes tarafından hükümete soruldu. Hughes, hükümetin gümrük için olan blockchain planlarını İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması olarak bilinen Brexit sonrasına erteleyip ertelemeyeceğini sordu. Milletvekili bunun yanı sıra daha önce blockchain teknolojisi ile ilgili yapılan deneyler konusunda da güncelleme talep etti.

İngiltere Hazinesinin finansal sekreteri ve aynı zamanda milletvekili olan Mel Stride, konu hakkında verdiği cevapta projenin ”onaya bağlı bir blockchain” ağını temel aldığını açıkladı. Stride bunun yanı sıra pilot sürecin altı hafta önce yapıldığını ve ”hükümetin belirli gümrük süreçlerini geliştirmek ve hassas risk kontrollerinin sonuçlarını paylaşmak adına blockchain teknolojisini kullanabileceği” sonucuna ulaşıldığını vurguladı.

Ancak Stride blockchain tabanlı çözümün geliştirilmesi için ciddi bir efor gerektiğini ve HMRC’nin bu sebepten projeyi geliştirme işini ”İngiltere, AB’den çıktıktan ve tahmini süre ve masrafların tekrar hesaplanmasından sonraya” bırakıldığını da açıkladı. Gümrük ve sınırlar için blockchain tabanlı bir projenin kullanılabileceği duyurusu ilk olarak 2017 yılının Eylül ayında yapılmış ve o tarihlerde ikisi farklı birer girişim olarak ifade edilmişti. İngiliz yetkililer sınırları teknolojik olarak geliştirmeyi ve Brexit sonrası ülkenin gümrüklerinde oluşacak beş kat daha fazla yasal işlemleri kolaylaştırmayı hedeflemekteydi.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.