verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Instagram Fenomeni Suçlamaları Kabul Etti: Piyasa Değeri Üzerinde Bitcoin (BTC) Alma Vaadiyle Kandırdı

Piyasa fiyatının üstünde Bitcoin (BTC) aldığı iddiasıyla kullanıcıları dolandıran Jebara Igbara (Jay Mazini) isimli Instagram fenomeni hakkındaki suçlamaları kabul etti. Igbara 20 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından 2 Kasım tarihinde yayınlanan basın açıklamasında, Mart 2021 tarihinde kadar “Jay Mazini” takma adıyla Instagram’da çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri gösteren sosyal medya fenomeninin suçlarını itiraf ettiği belirtildi. Sosyal medya fenomeninin 20 yıl hapis cezasıyla hüküm giymesi bekleniyor.

Sosyal medyadaki popülerliğini kullanarak insanlardan yüksek getiri vaadiyle hisse senedi ve çeşitli ticari mallar almak için yatırım toplayan Mazini, topladığı paraları zimmetine geçirdi. Dolandırdığı kişilerin genellikle New York’taki Müslüman-Amerikan topluluğu üyeleri olduğu ifade edildi.

Öte yandan yatırımcılarına “getiri” ödemek için ikinci bir plan yapan Mazini, sosyal medyada piyasa fiyatının üstünde Bitcoin aldığı haberini yayarak ikinci bir dolandırıcılık faaliyeti yürüttü. Sahte banka dekontları ile insanları, Bitcoinlerin karşılığını ödediğine inandıran fenomenin, kendisine aktarılan kripto paraların karşılığını ödemeyerek elde ettiği geliri diğer yatırımcılarına aktardığı yetkililer tarafından iddia edildi.

ABD New York Doğu Bölgesi Başsavcısı Breon Peace, davalının masum yatırımcıları avlamak ve alın teriyle kazanılmış en az 8 milyon doları zimmetine geçirmek için Instagram popülaritesinden yararlandığını itiraf ettiğini belirtti. Ayrıca dolandırıcıları adalete teslim etmeye kararlı olduklarını da ekledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!