Lider kripto para birimi Bitcoin, üretildiği günden bu yana merkeziyetsiz, sansürlenemeyen ve engellenemeyen doğası ile öne çıksa da, kripto para topluluğu üyelerinin birçoğu internet olmadan...

İnternet veya Uydu Olmadan Yapılan Bitcoin Transferi, Başarı İle Tamamlandı!

Lider kripto para birimi Bitcoin, üretildiği günden bu yana merkeziyetsiz, sansürlenemeyen ve engellenemeyen doğası ile öne çıksa da, kripto para topluluğu üyelerinin birçoğu internet olmadan Bitcoin transferi yapılıp yapılamayacağından tam olarak emin olamamakta.

Blockstream isimli blockchain platformunun uydu hizmetleri sayesinde internet olmadan da Bitcoin transferi yapılabilse de, hem internet hem uydu olmadan Bitcoin transferi yapılabilmesi bugüne kadar imkansız olarak görülmekteydi. Zimbabve içerisinde gerçekleştiği gibi, olası bir hükümet hamlesi ile internetin kapatılması durumunda fonlarına erişip erişemeyecekleri sorusu kripto para kullanıcılarının kafasını kurcalarken, yeni yapılan bir deney endişe edilecek bir şey olmadığını ortaya koydu.

Coinkite kurucusu Radolfo Novak konu hakkında yaptığı çağrıda, kimseden yanıt alamayınca umutsuzluğa kapılsa da, bundan birkaç gün sonra yazılım tanımlı radyo (SDR, temelde radyo gibi davranan bir bilgisayar olarak açıklanabilir) cihazına sahip olan bir aday, Novak’a ulaştı ve deneyi başlatmak istediğini açıkladı. JS8Call isimli bir uygulama kullanan ikili, radyo frekansları kullanılarak metin yollamayı sağlayan bu uygulamayı Bitcoin yollamak için denedi ve Kanada, Toronto’dan, ABD, Michigan’a ilk başarılı Bitcoin transferi gerçekleştirildi.

Bitcoin öncülerinden Nick Szabo da konu hakkında yaptığı açıklamada internet veya uydu olmadan, sadece doğal iyonosfer kullanılarak yapılan Bitcoin gönderim işleminin başarı ile tamamlandığını aktardı. Görünüşe göre internet artık Bitcoin kullanıcıları için sıkıntı olmaktan çıkıyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.