Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İsrail 190 Binance Hesabına El Koydu, Binance’den Açıklama Geldi: Reuters’a Tepki!

İsrail’in terör örgütleri Hamas ve DAEŞ ile bağlantılı 190 Binance hesabına el koymasının ardından yapılan karalama haberlerine Binance cephesinden tepki geldi.

Reuters tarafından 4 Mayıs Perşembe günü paylaşılan haberde, İsrail hükümetinin Binance özelindeki dikkat çeken yaptırımlarına yer verildi. İsrail Ulusal Terör Finansmanıyla Mücadele Bürosu (NBCTF) tarafından ilk defa paylaşılan belgelere göre hükümet, 2021 yılından bu yana Hamas ve DAEŞ gibi terörist gruplarla bağlantılı olduğu iddia edilen yaklaşık 190 Binance hesabına el koydu.

Öte yandan NBCTF, geçtiğimiz ocak ayında IŞİD örgütünün iki farklı üyesine ait olduğu belirtilen kripto para cüzdanlarını ele geçirdi ve içindeki varlıklara el koydu. Varlıkların cinsi ve miktarı kurum tarafından açıklanmadı. NBCTF, bu el koyma operasyonlarının terör finansmanının önüne geçmek ve bu tür grupların kabiliyetini zayıflatmak amacıyla yapıldığını belirtti.

Binance tarafından Reuters’in haberine tepki verilerek yapılan açıklamada, bu tür terör faaliyetleriyle ilişiği olan hesapların dondurulması için global çapta kolluk kuvvetleriyle iş birliği yaptıklarına yer verildi. Öte yandan bir hesabın terör örgütü ile bağlantısının olup olmadığını anlamak için detaylı ve uzun bir sürecin yaşandığı belirtildi.

Terör örgütleri için çalışan aktörlerin, hesaplarını açarken bu örgütlerin adını yazmadıklarını hatırlatmak gerekiyor. Bu nedenle ekibimiz kolluk kuvvetleriyle iş birliği yapıyor ve yasa dışı örgütler adına hesap işleten kişileri tespit etmek için yalnızca onların kullanabileceği bilgilerden yararlanıyoruz.

Reuters geçtiğimiz dönemlerde Binance hakkında karalama olarak nitelendirilebilecek haberler yapmış ve borsa yetkililerinden bu durum karşısında sert tepki gelmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!