Kripto para borsaları bu büyüyen endüstri içerisinde belki de en kilit role sahip unsurlardan bir tanesi. Borsalar rahat bir şekilde kripto para birimi alımı veya...

İsviçre Siber Güvenlik Kurumu, Kripto Para Borsalarına Karşı Yapılan Trojan Saldırılarına Karşı Uyardı

borsa hack dolandiricilik istanbul

Kripto para borsaları bu büyüyen endüstri içerisinde belki de en kilit role sahip unsurlardan bir tanesi. Borsalar rahat bir şekilde kripto para birimi alımı veya satımı yapmak için aracı rolü oynamakta. Söz konusu platformlar bu özelliklerinden dolayı hackerların ve suçluların da sık sık odağında kalıyor. Özellikle İsviçre içerisindeki kripto para borsaları, bir çok farklı yöntemin ve kişinin hedef tahtası haline geldi ve tehdit yakın zamanda bitecek gibi durmuyor.

MELANI, İsviçre’nin online güvenlik ve araştırma konularına odaklı hükümet kurumlarından bir tanesi. Kurumun en son yaptığı araştırmalardan bir tanesinin sonucuna göre, borsalar için durum hiç iç açıcı değil. Araştırmacılar suçluların artık online bankacılık hizmetlerine saldırmayı daha az çekici bulduğunu ortaya koyuyor. Suçluların bu davranış değişimi, onlar için daha kazançlı gözüken bir sektörün ve hedefin, kripto para birimleri ile kripto para borsalarının ortaya çıkmasından dolayı gerçekleşti.

Suçlular, geçtiğimiz günlerde popüler kripto para borsası Gate.io‘ya yapmak istedikleri yöntemin benzerini, Trojan yazılımlarını kullanmakta. Trojan yazılımı temel olarak ağlara, bilgisayarlara veya kurumlara sızarak, girilen bilgileri kötü amaçlı kişiye ulaştırmakla biliniyor. Dridex isimli popüler bir e-bankacılık Trojan’ı ise artık kripto para borsalarını hedef alması yönünde modifiye edilmiş.

Bunun yanı sıra başka bir popüler ve uzun süredir sektörde olan kötü amaçlı yazılım, Gozi de her geçtiğimiz gün güncellenen ve anti-virüs programlarını bir şekilde atlamayı başaran programlardan birisi. Araştırma sonuçlarına göre Gozi de artık kripto para borsalarını hedef alması için güncellendi ve genellikle popüler arama motorlarındaki sponsorlu içerikler ile bunu yapması planlanmakta.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.