İsviçre'deki Finansal Piyasa Denetleme Kurulu (FINMA), 1 Ocak 2019'da yürürlüğe girmesi beklenen yeni fintech lisansı hakkında bazı açıklamalar yaptı. FINMA tarafından hazırlanan bu yeni lisans,...

İsviçre Ülkedeki Fintech Şirketlerine Yeni Lisanslar Verilecek, Yeniliğin Önü Açılacak

isvicre

İsviçre’deki Finansal Piyasa Denetleme Kurulu (FINMA), 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girmesi beklenen yeni fintech lisansı hakkında bazı açıklamalar yaptı.

FINMA tarafından hazırlanan bu yeni lisans, ülkedeki kripto para ve Blockchain şirketlerinin çok daha rahat bir şekilde faaliyet göstermesine olanak tanıyacak.

Fintech şirketleri bu yeni lisans sayesinde eskisine göre daha “rahat” sayılabilecek düzenlemelere tabii olacak, yatırım süreçlerinde 100 milyon dolara kadar yatırım toplayabilecekler. Ancak FINMA’nın bu konuda şöyle bir koşulu var: Yatırım sürecinde toplanan para tamamen projenin gelişimi için kullanılmalı.

FINMA’nın hazırladığı bu yeni lisans ülkedeki “sıradan bankacılık hizmeti vermeyip yalnızca müşterileri adına varlık yönetimi yapan şirketleri” kapsıyor. Kripto para borsaları da müşterilerden para alıp müşterilere herhangi bir ödeme yapmadıkları için bu tanıma uyuyorlar.

FINMA’nın Şartları

FINMA hazırladığı yeni lisansta şirketlerin uyması gereken bazı yeni standartlardan bahsediyor.

Bu yeni standartlara göre şirketler, hissedarlara ilişkin bilgileri kamuya açık bir şekilde paylaşmak zorundalar.

Şirket ayrıca yönetim kuruluna ve genel olarak şirket yönetiminde rol oynayan çeşitli örgütlere dair bilgi sunmak zorunda kalacaklar.

FINMA bunların yanı sıra şirketlerin üç yıllık bir iş planı oluşturmasını istiyor. Şirketler FINMA’ya önümüzdeki üç yıl boyunca ulaşabilecekleri iyimser, gerçekçi ve kötümser pozisyonları bildirmek zorundalar.

FINMA kripto para ve Blockchain şirketlerine lisans vermenin yanı sıra bu şirketlerin denetimini de üstlenecek. FINMA ayrıca yeni standartları ihlal eden şirketlere karşı çeşitli yaptırımlar uygulayabilecek.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.