verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İsviçre Ulusal Bankasının Üzerine Bitcoin Yansıttılar

Dev bir Bitcoin logosu Zürih’in merkezindeki İsviçre Ulusal Bankasının üzerine yansıtıldı. Binanın yansıtılmış Bitcoin logosu ile olan fotoğrafı bugün twitter gündemine bomba gibi düştü.

Bitcoin’e Dikkat Çeken Bir Reklam

Bu logo yansıtma olayının bankanın yeni komşusu olan Trust Square’in işi olduğu düşünülüyor. Sözü edilen kurum daha geçenlerde İsviçre Ulusal Bankasının karşı şeridine taşınmıştı. Trust Sqaure bu ayın başında kurulan bir blockchain merkezi.

Merkez, blockchain uygulamaları geliştirme ve araştırma üzerine faaliyet gösteriyor. Tesis içerisinde startuplar ve yatırımcılar tarafından bu devrim niteliğindeki yeni teknolojinin olası uygulamaları ve kullanım alanları hakkında yapılan araştırmalar için kullanılması amacıyla 200 iş istasyonluk yer bulunmakta.

İçinde fotoğrafın olduğu tweet saat 8:17 civarlarında Johannes Gees tarafından paylaşıldı. Fotoğrafta 15 metre civarında turuncu bir bitcoin logosunun binaya yansıması görünüyor ve yayınlanan tweette şu ifade yer alıyor:

”@snb Schweizerische Nationalbank üzerindeki şey bir #bitcoin mi? Trustsquare ef-sa-ne!”


Bu tanıtım gösterisi İsviçre’nin blockchain ve kripto para teknolojileri konusunda lider olarak sıyrılmaya başladığının başka bir ibaresi. Ülke şimdiden bir çok kripto para odaklı startup’ın evi haline geldi. İsviçre kasabası olan Zug şimdiden ”kripto vadisi” olarak anılmaya başladı bile. Bu teknolojik yeniliğin içerisinde olan 200’den fazla şirket bu küçük dağ kasabası sınırları içerisinde kendisine yuva buldu.

Bitcoini böyle bir yöntemle halkın gözünün içine içine sokmak gerçekten bahsi geçen lider kripto para birimi ve diğer kripto para birimleri için inanılmaz bir yöntem. Bu tarz tanıtım gösterileri Bitcoin’e olan algıyı değiştirmekte etkili olabilir. Şimdiye kadar olan sürede, kripto para birimleri yanlış bir şekilde sadece siber suçlarla ilgili gibi gösterildi.

Halkın bu kadar gözü önünde tanıtım yapmak, kripto paralar ile derin web tabanlı uyuşturucu alım satım işlemleri arasındaki bağı sarsmaya ve koparmaya yardımcı olabilir. Ne yazık ki Bitcoin kullanımının %1’ine tekabül eden yasa dışı işlemlere rağmen, bir çok vatandaş bunun hala yasa dışı işlemler için kullanılan bir araç olduğunu düşünmekte. Bunun temel sebeplerinden birisi ise Bitcoin yeni yeni duyulmaya başladığında -eBay benzeri bir yapı olan – Silk Road piyasasının Bitcoin karşılığında yasa dışı işlemler teklif etmesi oldu.

Buna benzer bir kripto para tanıtım gösterisi geçenlerde başka bir Avrupa merkezinde vuku bulmuştu. Aleksander Frančeškin ve Selman Čorović isimli iki sanatçı tarafından Mart ayında Slovenya’nın Kranj şehrinde Bitcoin logosunu temsilen bir abide inşa edilmişti. Bu anıtın masraflarını ise dünyanın en eski kripto para borsası olan Bitstamp karşılamıştı. Bitstamp Slovenya sınırları dahilinde kurulmasına rağmen şu anki ana merkezi Lüksemburg içerisinde yer almakta. Anıt ise şehrin neredeyse kalbinde gururla yer almakta.

Pariste ise, resmi paranın ölümünden yükselen Bitcoin temalı bir duvar resmi Fransız sokak sanatçısı Ludo tarafından tamamlanmıştı. Bu tanıtım gösterileri hala bu teknolojiye kuşkulu gözlerle bakan kişilerin bunu benimsemelerini kolaylaştırır nitelikte.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment