verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jack Dorsey’in Merkeziyetsiz Sosyal Medya Platformunun Merak Edilen Detayları Açıklandı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, uzun zamandır beklenen federe sosyal medya platformu BlueSky’ın protokol değişimini duyurdu.

BlueSky projesinin resmi web sitesi üzerinde yayınlanan duyuruda kullanıcılara, yeni “AT protokolü” tanıtıldı. Proje ekibi tarafından federe sosyal ağ olarak tanıtılan protokolün, merkeziyetsiz teknolojileri basit, hızlı ve açık bir ağa entegre ettiği ifade edildi.

Federe ağların sunucuların birbiriyle iletişim kurması anlamına geldiğini belirten ekip, bu teknoloji sayesinde ağın birden fazla site üzerinde çalışabileceğini ifade etti. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar, sosyal medya hesaplarını bünyesinde muhafaza etmek istediği sağlayıcıyı seçme hakkına sahip olacak. Ayrıca dilediği takdirde hesabını bireysel e-posta hizmetleri gibi kendisi de saklayabilecek. Projenin açıklamalarına göre teknoloji hesap taşınabilirliğine olanak tanıyacak ve kullanıcıların tavsiye algoritmalarına müdahalesini, iş birliğini ve performansı artıracak.

Kurucu Jack Dorsey, bu yeni teknoloji hakkında kullanıcı kimliklerinin onlara karşı hiçbir sorumluluk taşımayan sosyal medya sitelerinin tekeline bırakılmaması gerektiğini bu nedenle federe ağ protokolünü inşa ettiklerini ifade etti. Ayrıca Dorsey, uygulamanın beta sürümünün yakın zamanda daha geniş kitlelerin kullanımına sunulacağını da açıkladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!