Japanese Times isimli haber kaynağının aktardığı bilgilere göre, Japonya Ulusal Polis Dairesi, 2018 Ocak ayı ile 2018 Ekim ayı arasında kendilerine 6.000 adet şüpheli işlem...

Japon Kripto Para Borsaları, 6.000 Şüpheli İşlemi Rapor Etti

japonya dijital kripto

Japanese Times isimli haber kaynağının aktardığı bilgilere göre, Japonya Ulusal Polis Dairesi, 2018 Ocak ayı ile 2018 Ekim ayı arasında kendilerine 6.000 adet şüpheli işlem rapor edildiğini ifade etti.

Söz konusu haber, geçtiğimiz 2017 yılının Nisan ayı ile Aralık ayı arasında rapor edilen 669 işleme kıyasla, %800 bir artış olduğunu gözler önüne sermekte. Yaşanan artış devasa olsa da, polis kuvvetleri bunu teknik faktörlerden kaynaklandığını düşünmekte. 2017 yılının Nisan ayında Japon yetkililer yasa dışı para işlemlerinin engellenmesi ve kara para aklamanın önlenmesi için yasada revizyon yapmışlardı ve kripto para birimi borsalarının şüpheli gördüğü işlemleri rapor etmesini zorunlu hale getirmişti. Şirketler de neleri rapor edebileceklerini ve sistemi daha iyi öğrendikçe, belirtilen şüpheli işlem sayısı da paralel bir şekilde artış gösterdi.

”Büyük çaplı kripto para birimi hırsızlıkları gördük ve kripto para borsalarının bundan sonra işlemleri daha ince eleyip sık dokuduğuna inanıyoruz.”

Japonya özellikle yaşanan yüz milyonlarca dolarlık kripto para borsası hacklenmeleri sonrası, sektör konusunda adeta alarma geçmiş ve bir dizi çok sıkı kural getirmişti. Kripto para borsalarının işlem verebilmesi için lisans alması gereken ülke, bazı kişilere göre dünyanın en sert kripto para regülasyonlarına sahip yerlerinden birisi.

Coincheck gibi hacklenmelerin yaşandığı ülkede, sektör şu sıralar yavaş yavaş kendisine gelmekte ama yine de özellikle Kuzey Kore menşeli hackerlar ve hacker grupları, sektörü tehdit etmeye devam ediyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.