Japonya'daki finansal yetkililer, ülkedeki bazı kripto para borsaları tarafından yapılan lisans başvurularını önümüzdeki iki ay içerisinde değerlendirecekler. Yerel haber kaynaklarına göre Japonya'daki kripto para borsaları,...

Japonya’daki Lisanslı Borsaların Sayısı Birkaç Ay İçinde Artabilir

japonya

Japonya‘daki finansal yetkililer, ülkedeki bazı kripto para borsaları tarafından yapılan lisans başvurularını önümüzdeki iki ay içerisinde değerlendirecekler.

Yerel haber kaynaklarına göre Japonya’daki kripto para borsaları, Finansal Hizmetler Kurumu’na (FSA) lisans başvurusunda bulundukları zaman altı aylık bir süreç başlamış oluyor. FSA bu süreç içerisinde borsalarla ilgili kapsamlı araştırmalar yapıyor, birbirinden farklı sorular soruyor ve sürecin sonunda ya onay ya da ret cevabı veriyor.

FSA, lisans başvurusuyla ilgili bilgileri edindikten sonra şirketle iletişime geçerek şirketin iş modeline, yönetim aşamalarına, güvenlik düzeyine, yönetim sistemine, para aklama karşıtı (AML) ve terörizm finansmanı karşıtı yasalara uyum boyutuna ilişkin araştırmalar yapıyor. Şirket değerlendirme sürecini FSA memurları bizzat gerçekleştiriyorlar.

FSA’in şirkete ilişkin yaptığı araştırmalar yaklaşık dört ay sürüyor. Eğer şirket bu süreci başarıyla tamamlarsa resmi olarak lisans başvurusunda bulunduğu varsayılıyor. FSA bu noktadan sonra başvuruyla ilgili alacağı kararı iki ay içerisinde açıklıyor.

FSA bundan bir süre önce 21 şirketi değerlendirdiğini, yedi şirketin ise başvuru sonucunu beklediğini açıkladı. Bu bilgilerden yola çıkarak diyebiliriz ki Japonya’daki yedi farklı kripto para borsası, önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu lisansı ya alacak ya da alamayacak.

Bundan bir süre önce paylaştığımız haberde FSA’in yerel kripto para borsalarıyla ilgili yaptığı bir güvenlik araştırmasını aktardık. Bu araştırma gösterdi ki ülkedeki borsaların büyük bir kısmı aslında istenen güvenlik düzeyine sahip değil.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.