verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kanada Polisi, ICO Dolandırıcılarının Hesaplarına El Koydu

Kanada polisi, yaptığı açıklama ile Blockchain danışmanlık firması olan Vanbex’in ICO sürecinde topladığı 22 milyon doları, ürün geliştirmekten ziyade kişisel araçlar için kullandığını ifade etti ve bu sebeple şirketin fonlarının dondurulduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamada Vanbex kurucuları Kevin Hobbs ve Lisa Cheng’in Vancouver merkezli bu kripto para firmasını 2017’de açtığı ifade edildi ve ikilinin o günden bugüne hiçbir şekilde geliştirme yapmadığı iddia edildi.

Polis yetkilileri, ICO sürecinde FUEL adıyla kısaltılan tokenler için şirketin toplamda 22 milyon dolara yakın bir para topladığını ifade ederken, paranın toplanmasının kısa bir süre sonrasında iki kurucu ortağın da kişisel birikimlerinde müthiş bir artış yşaandığını aktardı.

Daha sonraki süreçte ise, polis yetkilileri süreci incelemeye başladı ve bu iki ismin, Etherparty adı verilen akıllı kontrat ekosistemi için geliştirdiklerini iddia ettikleri kripto paraların satışında elde ettikleri gelirleri, kendi kişisel çıkarları için kullandığını ortaya koydu.

Daha sonra bu ikilinin yatırımcılara çeşitli yalan vaatler vererek onları oyaladığı sonucuna da varılırken, bu sebeplerden ötürü; kurucu Hobbs’ın iki hesabına el konulduğunu açıkladı.

Polis aynı zamanda Kevin Hobbs’ın daha önceki dönemlerde kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlardan sabıkalı olduğunun da altını çizerken; bu kişinin suç geçmişine de dikkat çekti.

Bu olayların gölgesinde, Etherparty tokeni ise günlük bazda yüzde 8’lik bir düşüş yaşadı ve toplam değeri 7.7 milyon dolar oldu.

Leave a comment