verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Karbon Emisyonunu Blockchain ile Azaltmayı Hedefleyen Proje Kabul Edildi

Japonya’nın önde gelen holdinglerinden olan ve birçok sektörde hizmet veren SoftBank grup, geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaparak karbon emisyonunu azaltan Blockchain tabanlı proje ile ilgili bilgi verdi. Belirlenen bölgelerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını arttırarak doğaya daha az zarar vermeyi amaçlayan projede birçok farklı firma yer alırken, bu sistemde Blockchain kullanımının, merkezi bir yapıya oranla daha efektif olacağına değinildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullandı:

”Bu projemizde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının verisini blockchain ile kişilere aktarırsak daha az karbon tüketimi sağlayabiliriz diye düşündük. Evlere daha ucuz maaliyette yenilenebilir enerji sunarsak, bu sayede bu amacımıza bir adım daha yaklaşabiliriz.”

SoftBank’ın bu projede ”Ubiquo” adı verilen bir sistem kullanarak kimin ne kadar, nasıl ve nerde elektrik kullandığı bilgisine ulaşacak. Projede iştiraki olan bir diğer firma PS Solutions ise bulut bilgisayar servisi ile işe destek verecek. Diğer firmalar da kullanıcı geri bildirimleri, deneyimleri, gönderim ücretleri gibi işler ile meşgul olacak.

Japonya’yı çok daha doğa dostu bir ülke haline getirmek için çalışmalara devam edeceklerini belirten şirket yöneticileri, bu konudaki araştırmaların giderek sıklaşacağının da müjdesini verdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment