verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Tokayev: Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerini yasallaştırmaya hazırız

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, talep olması durumunda kripto paraların itibari para birimlerine çevrilmesini sağlayacak bir sistemi onaylamaya hazır olduklarını açıkladı.

Kasım Cömert Tokayev Digital Bridge 2022 Uluslararası Forumu‘ndaki konuşmasında, Kazakistan’ın dijital teknolojiler, dijital varlık ekosistemi ve regüle edilmiş madencilik alanında uluslararası bir lider olmayı hedeflediğini bildirdi. Ayrıca Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde kripto para birimlerini itibari para birimlerine dönüştürecek bir sistemi yasallaştırmak için yasalarda değişikliklere hazırlanıldığını açıkladı.

Yerel basında yer alan haberlere göre, ülkenin önde gelen bankalarından Avrasya Bankası ve Intebix, itibari para birimiyle ilk kripto para alımını ortaklaşa tamamladıklarını açıkladı. Eylem, emsal olarak kabul edilerek Kazakistan’ın kripto para birimini yasallaştırmasında önemli bir dönüm noktası oldu.

Ülkede faaliyet gösteren ATAIX gibi kripto para borsalarının yanı sıra yine Kazakistan’ın önden gelen bankalarından Halik Bank ve Altın Bank’ta pilot projede yer aldı.

Cumhurbaşkanı Tokayev konu ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

Dijital varlık sektöründe daha ileriye gitmeye hazırız. Bu finansal enstrümana daha fazla talep gelirse ve güvenliği üzerine şüpheler giderilirse tam anlamıyla yasallaşacaktır.

Gelişmeler Rusya’nın kısmı seferberlik ilanı nedeniyle binlerce Rus’un ülkeye toplu olarak giriş yapmasından hemen sonra geldi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!