verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kazakistan Yasa Dışı Faaliyet Gösteren Kripto Para Madencilik Operasyonlarını Durdurdu

Kazakistan Enerji Bakanlığı, tespit edilen 13 yasa dışı kripto para madenciliği operasyonunun sonlandırıldığını duyurdu.

Kazakistan hükümeti tarafından 21 Şubat tarihinde yapılan resmi açıklamaya göre son 5 günde gerçekleştirilen denetimler sonucunda toplam 202 megawatt güç tüketimine sahip 13 yasa dışı kripto madencilik tesisi tespit edildi ve operasyonları durduruldu.

Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen Bitcoin (BTC) madencilik sektörünü düzenleme çabalarının bir parçası olarak yasa dışı operasyonların durdurulduğunu belirten Kazakistan hükümeti, elektrik şebekelerinden tespit edilen yasa dışı madencilik çiftliklerinin operasyonlarını durdurma girişiminin devam edeceğini söyledi.

Yetkili kuruluşlar, yasadışı madencilik faaliyetlerinin tespit edilmesinin ardından operasyonel ve soruşturma faaliyetlerini yürütecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 8 Şubat tarihinde Maliye Bakan Yardımcısı Marat Sultangaziyev’in kripto madencilerinin güç tüketimi için fiyat artışları önermesiyle birlikte kripto para madenciliği konusunda kabine düzeyinde bir soruşturma emri vermişti.

Cumhurbaşkanı Tokayev madenciliğe karşı olmasa da ülkede bulunan madencilerin ruhsat almaları, elektrik faturalarını makul şartlarda ödemeleri ve vergi ödemelerini yapmaları gerekiyor.