verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kazakistan’da Faaliyet Gösteren Madencilik Şirketi Operasyonlarını Durdurma Kararı Aldı

Kazakistan’da faaliyet gösteren madencilik şirketi SAI.TECH, geleceğe yönelik belirsizlikler nedeniyle genişleme planlarını askıya aldığını açıkladı.

Küresel çapta değere sahip Singapur merkezli sürdürülebilir madencilik şirketi SAI.TECH, geçtiğimiz günlerde Kazakistan’daki geleceğe yönelik genişleme planlarını askıya aldıklarını duyurdu. Askıya alınan bu planlar, Better Tech Limited ile 2021 yılında yapılan anlaşmanın bir parçası olan “Kazakistan’da 90 MW güç kaynağı iş birliğinin” ikinci aşamasını içeriyordu.

SAI.TECH, geçtiğimiz mayıs ayında Kazakistan’da iş yapan partnerleri ve hosting müşterilerinden operasyonel istikrarsızlık ve maliyetler konusundaki belirsizlikler sebebiyle şikayetler almaya başlamıştı. Haziran 2022’de Kazakistan genelinde başlayan siyasi protestolar nedeniyle söz konusu operasyonlar zamansal sekteye uğramış bir şekilde ilerletilmeye çalışılıyordu. 2021 yılında Çin hükümetinin kripto para madenciliğini tümüyle yasaklamasının ardından, Çin’de faaliyet gösteren madencilerin büyük çoğunluğu Kazakistan ve ABD‘ye geçiş yapmışlardı. Kazakistan hükümeti artan bu yoğun talep ve “madencilik göçü”nden sonra, söz konusu faaliyetler üzerinde ciddi vergi artışları uygulamıştı.

Madencilik faaliyetlerinin yoğun bir şekilde artması üzerine Kazakistan’da aynı İran‘da olduğu gibi elektrik kesintileri sıklaşmış ve mevcut hükümet madencilere belirtilen yönergeler doğrultusunda resmi kurumlara kayıt olma çağrısında bulunmuştu. Kazakistan’da legal olarak faaliyet gösteren SAI.TECH, üst süte gelen aksilikler ve kripto paraların fiyatlarındaki düşüşler sonucunda geleceğe yönelik belirsizlik ortamının ciddileştiğini ve yatırım planlarının ikinci fazını durdurduklarını belirtti. İkinci faz üzerindeki bu iptal kararının yanı sıra, ilk aşamaya dahil olan 15 MW‘lik üretim sistemlerinin çalışmaya devam edeceği bildirildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!