verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kazakistan’ın Kripto Para Madenciliğinden Elde Edeceği Gelir Beklentilerin Altında Kaldı: 1.5 Milyon Dolar

Kazakistan hükümeti, 2022 yılının ilk çeyreğinde kripto para madenciliğinden elde edilen bütçe kazançlarını bildirdi.

Kazakistan Maliye Bakanlığı Devlet Gelir Komitesi, 30 Mayıs Pazartesi günü 2022 yılının ilk çeyreğinde yerel kripto madencileri tarafından ödenen toplam enerji ücretleri hakkında bir rapor yayınladı.

Rapora göre hükümetin 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren dijital madencilik ücreti getirmesinin ardından Kazakistan bütçesine, 2022 yılının ilk çeyreğinde kripto madenciliğinden elde edilen 652 milyon Kazakistan tengesi (1.5 milyon dolar) enerji ücreti eklendi.

Raporda, hükümetin “enerji güvenliğini sağlamak” için çok sayıda kripto madenciliği firmasını kapatmasından dolayı beklenen ücretlerin önemli bir kısmının alınmadığını vurgulayan komite, ek olarak hükümetin yeni kripto tasarısının bir parçası olarak kripto para madenciliği için yerel ücretleri artırmayı düşündüğüne yer verdi.

Komite ayrıca dijital madencilikle ilgili ödemelere ilişkin vergi raporlamasının Kazakistan’ın vergi kanunu tarafından sağlanmadığını ve ücretlendirmenin 1 kWh başına 1 Kazakistan tengesi (0,0024 dolar) olduğunu belirtti.

Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği, 2021 yılının sonlarına doğru yaptığı bir tahminde kripto para madenciliğinin ülkeye beş yıl içerisinde 1.5 milyar dolar gelir getirebileceğini söylemişti.

Kazakistan, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin (CBECI) en son verilerine göre Ocak 2022 itibariyle sahip olduğu %13’lük hash oranı payıyla ABD ve Çin‘in ardından dünyanın en büyük üçüncü Bitcoin madenciliği bölgesi konumunda bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!