verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kısa Vadeli Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Ayı Piyasası Rallisini Fırsat Bildi: “Başa Baş” Fiyatta Varlıklarını Satıyorlar

Glassnode verilerine göre Bitcoin (BTC) yatırımcıları ayı piyasası rallisini fırsat olarak görüyor. Yatırımcılar ana paralarını alıp yatırımlarından vazgeçmeyi tercih ediyorlar.

On-chain veri platformu Glassnode tarafından sağlanan aSOPR verilerine göre kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları fiyatın kendi giriş noktalarına geldiğini gördükleri anda kripto para varlıklarını satıyor. On-chain analizine dayanan bu veriler, Bitcoin yatırımcılarının ellerine geçen ilk “başa baş” fiyat fırsatında yatırımlarından “kurtulduklarını” gösteriyor. Verilere göre Bitcoin’in yukarı yönlü hareketini frenleyen en büyük nedenlerden bir tanesi yatırımcıların bu güven kaybı olabilir.

En basit haliyle aktarmak gerekirse, söz konusu veriler Bitcoin’in satın alınma fiyatını satış fiyatına bölerek elde ediliyor. Tablo incelendiğinde söz konusu verinin 1 rakamından yüksek olması, yatırımcıların varlıklarını kar ile sattığı anlamına geliyor. Aynı şekilde gösterge 1’in altında olduğunda ise yatırımcıların varlıklarını zararına sattığını ifade ediyor. Tabloda yer alan aSOPR verileri 1 saatten kısa süreli işlemleri veri tabanına eklemiyor ve bu da bizlere göreceli olarak daha uzun vadeli yatırım düşünen kullanıcıların davranışlarını göstermiş oluyor.

Yaklaşık 10 aydır devam eden düşüş süreci Bitcoin yatırımcılarını bariz bir şekilde yormuş gibi görünüyor çünkü bir çok yatırımcının ana parasını alıp çıkma eğiliminde olduğu gözlemlenebiliyor. Kısa vadeli yatırımcılar her ne kadar bu çıkış fırsatını zaman zaman yakalayabiliyor olsalar da uzun ve orta vadeli yatırımcılar için kısa süreli yükseliş hareketleri henüz bir çıkış şansı tanımıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!