Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Köklü Kripto Para Borsası Kara Para Aklama Suçlamalarını Kabul Etti: 5 Yıl Sürmüş!

Kripto para borsası BitMEX, kara para aklama suçlamalarını kabul etti.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Savcısı, kripto para borsası BitMEX’in kara para aklamayı önleme davasında Banka Gizlilik Yasasını ihlal etme suçunu kabul ettiğini duyurdu.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams tarafından yapılan açıklamada, BitMEX’in 2015-2020 yılları arasında herhangi bir kara para aklamayı önleme prosedürü olmadan ABD’de hizmet verdiği vurgulandı.

En fazla 5 yıl hapis cezası

Savcılık BitMEX tarafından işlenen ve kabul eden suçun en fazla 5 yıllık bir hapis cezasıyla sonuçlanacağını belirtti.

Bununla birlikte Başsavcı Williams, BitMEX’in yaptırımlardan kaçmak için kurulmuş bir şirket olduğunu dile getirirken ABD’de hizmet veren her kripto para oluşumunun ABD yasalarına uyması gerektiğini vurguladı:

BitMEX’in kurucuları ve uzun süredir çalışanının 2022 yılında federal mahkemede itiraf ettiği gibi, 2015’ten 2020’ye kadar dünyanın önde gelen kripto para türev platformlarından biri olan şirket, ABD’de anlamlı bir kara para aklamayı önleme programı (AML) olmaksızın faaliyet gösterdi. BitMEX kendisini büyük ölçekli kara para aklama ve yaptırımlardan kaçınma planları için bir araç olarak açtı ve finansal sistemin bütünlüğüne ciddi bir tehdit oluşturdu. Bugünkü suç duyurusu, kripto para şirketlerinin ABD pazarından yararlanmaları durumunda ABD yasalarına uymaları gerektiğini bir kez daha gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!