Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Köklü Kripto Para Borsasına Eski CEO’sundan Dava: Alacaklarını İstiyor

Kripto para piyasasının köklü borsalarından BitMEX’in eski CEO’su Alexander Hoeptner, borsaya sözleşme ihlali ve haksız fesih nedeniyle 3,4 milyon dolarlık dava açtı.

Ekim 2022’de görevinden ayrılan eski CEO Alexander Hoeptner, BitMEX’e 3.4 milyon dolarlık dava açtı. Söz konusu davanın sebebi olarak BitMEX’in Hoeptner’a karşı borçları olarak gösterildi. Hoeptner’a göre BitMEX kendisine ikinci yıl ikramiyesi için 2.4 milyon dolar ve kalan maaşlar başta olmak üzere yer değiştirme masrafları ve barınma için daha küçük miktarlar dahil toplam 3.4 milyon dolar borçlu bulunuyor.

Hoeptner CoinDesk’e verdiği röportajda söz konusu borca dair detayları açıklarken “hayal kırıklığına uğradığım” ifadelerini kullandı:

Kurucuların ve yönetim kurulunun talimatıyla, Singapur ve Hong Kong’daki operasyonları yönetmek için kişisel ve aile hayatımı askıya aldım. Yasal işlemlerin gerekli olduğu noktaya gelindiği için hayal kırıklığına uğradım ancak başka seçeneğim kalmadı.

Eski CEO, BitMEX görevi süresince Hong Kong, Almanya ve Singapur’da bulundu. CEO’ya göre bu lokasyon değişikliği sırasında harcadığı 230.000 dolarlık gider borsa tarafından kendisine ödenmedi. Hoeptner tarafından açılan davaya BitMEX avukatları tarafından sunulan dosyada ise bu gerekçelere ve 3.4 milyon dolarlık talebe karşı çıkıldı.

BitMEX, 20 Ekim’de Hoptner’e gönderdiği bir mektupta “Hong Kong’dan Almanya’ya kişisel ve izinsiz taşınmasını finanse etmek için grubun fonlarından yaklaşık 230.000 doları dürüst olmayan bir şekilde kötüye kullandığı” sonucuna varmasının ardından CEO’luk pozisyonun “gerekçeye ihtiyaç duymadan feshedildiği” bildirdi. Bu iddia nedeniyle BitMEX, Höptner’e artık daha fazla ödeme alma hakkı olmadığını söyledi.

Hoptner’in avukatları dava dosyasında, yer değiştirme planlarının kurucu Arthur Hayes ve diğer yöneticilerin de katıldığı “çeşitli toplantılarda” tartışıldığını ve o sırada onaylandığını iddia etti. Buna ek olarak gerekçe gösterilmeden işten çıkartılması hakkında konuşan Hoptner, şu ifadelerde bulundu:

Şirketi büyütmek için işe alındım ve yönetim kurulu ile birlikte bunu yaptık. Çok fazla ilerleme kaydetmiştik ve bu da benim haksız feshimi büyük bir sürpriz haline getirdi.

Fakat BitMEX avukatları tarafından sunulan bir başka dosyada, Hoeptner’ın söz konusu ücretleri alamayacağının kendisine bildirildiği öne sürüldü:

Temmuz 2022 ile Ağustos 2022 arasında, şirket tarafından “çok sayıda işten çıkarmayı içeren kapsamlı maliyet azaltma ve yeniden yapılandırma programı” gerekçe gösterilerek ikinci yıl ikramiyesini veya taşınma masraflarının geri ödemesini alamayacağı konusunda bilgilendirildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!