verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kripto Bankası Silvergate’e FTX ve Alameda Yüzünden Toplu Dava

Dijital varlık odaklı yatırım bankası Silvergate, iflas eden kripto para borsası FTX ve yatırım şirketi Alameda Research’ün varlıklarını sakladığı için dolandırıcılığa yardım suçlamasıyla toplu bir şekilde dava edildi.

Kripto bankası Silvergate ve CEO Alan Lane 14 Aralık tarihli bir dava dosyasına göre Kaliforniya Güney Bölge Mahkemesi’nde FTX’in müşteri varlıklarını izinsiz bir şekilde Alameda’ya aktarmasına yardım ettiği iddiasıyla toplu bir şekilde dava edildi.

Davacı Joewy Gonzalez tarafından FTX iflası nedeniyle mağduriyet yaşamış yatırımcılar adına açılan davada, Silvergate’in FTX’in müşteri varlıklarını uygunsuz yollarla Alameda’ya aktarmasından sorumlu olduğu iddia edildi. Silvergate dolandırıcılığa yardım ve yataklıkla suçlandı.

Belgelerde, davacının FTX’in dijital varlık satın alma, platform üzerinde güvenle saklama ve başka dijital varlıklarla takas edebilme vaatleri nedeniyle yatırımlarını FTX üzerinde değerlendirdiği ifadesine yer verildi. Silvergate’in varlık saklama bankası olduğunun altı çizilirken yaşanılan olaylarda sorumluluğunun bulunduğu bu nedenle davacıya ve diğer yatırımcılara varlıklarını iade yükümlülüğüne sahip olduğu öne sürüldü.

Yakın geçmişte ABD’nin kripto para karşıtlığı ile tanınan senatörleri Elizabeth Warren, Jhon Kennedy ve Roger Marshall da iflas eden kripto para borsası FTX ile Silvergate arasındaki ilişkiyi öğrenmek için bankaya bir bilgi talebi mektubu göndermişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!