9 Kasım tarihli BBC haberine göre, İsveç vatandaşı bir kişi, ''potansiyel olarak ölümcül bir ev yapımı'' bomba göndermesinden sonra 6 buçuk yıl hapse mahkum edildi....

Kripto Para Borsasına Bomba, Başbakana ”Beyaz Toz” Yollayan İsveçli Adam Tutuklandı

bomba bitcoin fidye almanya

9 Kasım tarihli BBC haberine göre, İsveç vatandaşı bir kişi, ”potansiyel olarak ölümcül bir ev yapımı” bomba göndermesinden sonra 6 buçuk yıl hapse mahkum edildi.

43 yaşındaki Jermi Michael Salonen, Stockholm Bölge Mahkemesindeki yargılanması esnasında, Londra‘daki Cryptopay isimli kripto para borsasına bomba yollamak ve İsveçli politikacılara – ki bunların arasında başbakan da var – beyaz bir toz yollamaktan suçlu bulundu.

İddialara göre Salonen’in tek derdi, kripto para borsasındaki hesabının şifresini değiştirmeyi reddeden Cryptopay’dan intikam almaktı. BBC’nin haberine göre 2017 yılının Ağustos ayında şifre değişim talebinde bulunan Salonen, borsadan ”şirket politikasına aykırı” gerekçesiyle ret yanıtı aldı ve şifresini değiştiremedi.

Olaya sinirlenen Salonen, Cryptopay’in iki çalışanının Hackney, Londra’daki adreslerine bir zarfın içinde patlayıcı cihaz yollamış ancak paket daha önce Cryptopay tarafından kullanılan bir muhasebe firmasına ulaşmış.

Olaydan bir kaç ay sonra Mart 2018 tarihinde, bir ofis çalışanı paketleri açmaya başlamış ve şüpheli içerik olduğunu sezince durmuş ve polise haber vermiş. Anti terörizm ekipleri bombada buldukları DNA’yı Interpol’e aktarınca, İsveçli yetkililer Salonen’in etkinliğinden haberdar olmuş. BBC’nin haberine göre Salonen daha önce işlediği suçlar yüzünden zaten İsveç polisi tarafından yakın takip içerisinde olan kişilerden bir tanesi konumunda.

2014 yılının sonlarına doğru kurulan Cryptopay borsası, İngiliz ve AB ülkeleri vatandaşları için Bitcoin cüzdanı ile bankamatik kartı hizmeti vermekte. Cryptopay’in kurucu ortağı George Basiladze, Cointelegraph kaynağına verdiği demeçte firmanın ”paket teslim edilmeden bir kaç ay önce” ofislerini değiştirdiğini aktardı.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.