verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kurumsal Kripto Para Yatırımcılarının Sayısı Azaldı Mı?

Bitcoin tabanlı vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan kurumsal yatırımcıların sayısı geçtiğimiz hafta içerisinde kayda değer oranda düşüş gösterdi.

ABD’deki Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) geçtiğimiz günlerde CME aracılığıyla Bitcoin sözleşmelerine yatırım yapan kişilerle ilgili bir veri yayınladı. CFTC tarafından yayınlanan bu veriler, Bitcoin sözleşmelerine yapılan yatırımın ciddi ölçüde düştüğünü gösteriyor.

CFTC verilerine göre 9 Nisan itibarıyla aktif olarak uzun pozisyon sahibi olan 244, kısa pozisyon sahibi ise 80 farklı kurumsal yatırımcı ve varlık yöneticisi bulunuyordu. Bu sayıları 2 Nisan tarihine ait verilerle kıyasladığımız uzun pozisyonlarda 71, kısa pozisyonlarda ise 9 adet azalma olduğuu görüyoruz.

CFTC tarafından yayınlanan veriler 9 Nisan tarihi itibarıyla kurumsal yatırımcıların sayısında yüzde 11 oranında düşüş olduğunu gösteriyor.

CFTC’nin verileri yatırımcıların genelde ne tür sözleşmeleri tercih ettiklerine dair de bazı bilgiler sunuyor. Mesela bu veriler sayesinde kurumsal yatırımcıların kısa pozisyon yerine uzun pozisyonlu sözleşme tercih ettiklerini görebiliyoruz. Ne var ki işin içine diğer yatırımcıları da kattığımız zaman kısa pozisyon sayısının daha fazla olduğunu görüyoruz. CME platformunda aktif 3 bin 267 adet uzun, 4 bin 177 adet ise kısa pozisyonlu sözleşme bulunuyor.

Leave a comment