Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lightning Network’ün Bitcoin Kapasitesinde Yeni Bir Rekor Daha

Bitcoin ödeme ağı Lightning Network, likidite veya ödeme kanallarında kilitli BTC miktarı açısından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin Lightning Network aktivitesi özelinde paylaşılan verilere göre likidite veya ödeme kanallarında kilitli Bitcoin miktarı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Geçen yılın başında 3.350 BTC hacim barındıran Lightning Network’ün Bitcoin varlığı, %63 artışla 5.490’ın üzerine çıkmış bulunuyor.

Lightning Network, Bitcoin blokzincirinin üzerine inşa edilmiş ikinci katman bir ödeme protokolü olarak işlev görüyor. Bu sistem, katılımcıların blokzincirinde doğrudan işlem yapmalarına olanak tanıyarak hızlı ve ucuz mikro ödemeleri mümkün kılmak üzere tasarlanmıştır.

Lightning Network’ün kapasitesinin büyümesi, Bitcoin’in fiyatında yaşanan kısa vadeli bir ralli ile aynı zamana denk geliyor. CoinGecko verilerine göre kripto para birimi, 1 Ocak 2023’ten bu yana %38 artarak 16.500 dolardan 22.800 dolara yükseldi. Bitcoin, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) 69.000 dolara kıyasla hala %66 Altun’da işlem görüyor.

Öte yandan her ne kadar Bitcoin Lightning Network üzerindeki hacim rekor kırmış olsa da Dune Analytics verilerine bakıldığında halen daha Avalanche (AVAX) ağı üzerinde köprülenen veya taşınan Bitcoin hacminin Lightning Network’den fazla olduğu görülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!