verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Litecoin Kurucusu Charlie Lee’nin Twitter Hesabı Mı Hacklendi? Takipçiler Panik İçinde!

Litecoin kurucusu, Bitcoin’in Goku’suna karşı diğerlerinin Vegeta’sı olan Charlie Lee, bütün kripto alemini tek bir tweet ile birbirine kattı. Atılan tweet bir çok twitter müptelasını Lee’nin Twitter üyeliğinin hacklenip hacklenmediği ikileminde bırakmaya yetti. Bu hareketin arkasındaki en büyük sebep ise kripto topluluğuna ne kadar kolay kandırıldıkları konusunda nasihat niteliğinde bir ders vermekti.

Bugün erken saatlerde Charlie Lee kendi Twitter hesabında şu gönderiyi paylaştı:

”Sadece kısa bir süre için 100 LTC veriyorum. 1 LTC almak için öncelikle bana 0.01 LTC göndermeniz gerekiyor. Elimdeki koinler bitmeden acele edin! [link]”

Verilen linke tıklandığında ise link sizi içerisinde şu ibare olan bir siteye yönlendiriyordu:

”Hayır, tabii ki bedavaya koin vermiyorum. Gelecekte benden (veya herhangi birisinden) gelecek olan eğer önce bana biraz gönderirseniz ben de size koin yollarım gibi vaatlere inanmayın. Eğer kulağa gerçek olamayacak kadar güzel geliyorsa, zaten gerçek olamayacak kadar güzeldir.”

Bu çalışmanın bütün amacı Twitter ve benzeri sosyal medya platformları üzerinde artış göstermekte olan dolandırıcılık yöntemlerine dikkat çekmekti. Son bir kaç ay içerisinde sahtekarlar, Twitter’ı mesken tutup sahte profiller yaratarak veya mavi tikli  gerçeklerini çalarak bunları kurucular ve CEO’lar da dahil bir çok kişinin hesabına benzetip farklı farklı yollarla insanları kandırmaktaydı.

Dolandırıcılar tarafından kullanılan kilit strateji kripto konusunda etkili bütün isimlerin yorum kısmını ele geçirip özel bir durumu kutlamak için bedava kripto para dağıttıklarını söylemekten geçiyor. Sonra gene aynı kişiler, kullanıcılara, önce kullanıcılar onların cüzdanına belirli bir miktar gönderdikten sonra söz verdikleri miktarı göndereceklerini belirtiyordu. Bu yöntemle Twitter üzerindeki bir çok insan koinlerini kaybedip karşılığında hiçbir şey alamadıkları acı sonla karşılaşmıştı.

Bu yöntem dolandırıcılar geçenlerde sahte bir hesabı mavi tikli yaptıklarında ve profil ismini ‘Tron Foundation’ olarak değiştirdiklerinde ciddi bir etki yaratmıştı. Kripto topluluğunun büyük bir çoğunluğu bu yemi yutmuştu çünkü profilin onaylı bir profil olmasından dolayı Tron’un gerçekten bedava kripto para dağıttıklarını düşünmüştüler.

Bir çok kişinin bu yemi yutmasının hemen ardından Charlie Lee ve Vitalik Buterin gibi önemli kişilerin de içerisinde olduğu bir grup böyle olayların tekrar yaşanmaması için bir kaç adım atmıştı. Twitter ve Twitter CEO’su Jack‘i şu an platformunda gerçekleşmekte olan büyük dolandırıcılık olayı hakkında bilgilendirip yatırımcılardan da daha dikkatli olmalarını talep ettiler. Buna ek olarak Vitalik ve Binance CEO’su CZ, profil isimlerini değiştirerek sırasıyla ”Bedava ETH dağıtmıyorum” ve ‘‘Bedava kripto para dağıtmıyorum” olarak değiştirmişti.

Ancak bu gibi önlemlere aldırmadan, dolandırıcılar hala aynı sebepten dolayı sosyal medya platformunda durmayı ve avlanmayı sürdürüyor. Charlie Lee ise akıllı bir strateji kullanarak kripto dünyasını küçük bir miktarda da olsa konu hakkında uyarmayı ve eğitmeyi denedi. Ancak Lee’nin stratejisi kripto dünyasındaki bir çok insana hesabının hacklendiğini düşündürttü. Hatta Charlie Lee’nin bazı kişilerden bizzat linki açmasını istediğini istediği ve sonra onlarla dalga geçtiği bile söylentiler arasında.

Bir kripto yatırımcısı olan Adam Davis:

”Bir çok insanın diğerlerini dolandırmamaları yönünde uyarmalarını ve korumaları görmek gurur vericiydi. Güzeldi Charlie.”

Bir Litecoin taraftarı AusJak:

”Bunun gerçekçi olduğu için tıkladığımı sanmayın. ETH sahtekarlıklarına asla tıklamam ama Charlie’nin kafasında neyin olduğunu görmek istedim.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment