Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lüks Saatleri NFT’ye Dönüştürerek Kredi Çekiyorlar: İşte Milyonerlerin Yeni Yöntemi

Lüks saat sahipleri NFT piyasası ile gerçek dünyayı harmanlayarak dikkat çeken bir kredilendirme türünü gözler önüne serdi.

Kripto para fenomeni Cirrus, 10 Temmuz tarihinde paylaştığı sosyal medya gönderisinde NFT piyasasında yaşanan bir yeniliğe dikkat çekti.

Cirrus’un açıklamasına göre lüks saat sahipleri saatlerini bir aracı kuruma teslim ederek karşılığında NFT aldı. Ardından söz konusu NFT’leri, NFT kredilendirme platformu Arcade üzerinde listeledi. Bu NFT’leri teminat olarak gösteren kullanıcı, karşılığında 30 bin dolara varan kredi aldı. NFT’nin 2 aylık borçlandırmaya karşılık yıllık faiz oranı %12, iki aylık faiz oranı ise %2 olarak yer aldı.

Arcade’de halihazırda 1 Patek Philippe ve 3 Rolex olmak üzere 4 saat NFT’si bulunuyor ve bu saatlerin hepsi somut olarak teminatlandırılmış varlıkları temsil ediyor. Söz konusu gerçek saatlerin geri alınmasının tek yolu ise NFT’lerin yakılmasından geçiyor.

Eğer borçlu taraf gerekli sürede borcunu ödeyemezse saat NFT’si borç verene geçiyor ve haliyle gerçek hayattaki saatin kendisi de borç verene ait oluyor.

NFT ile kredi almak veya borç vermek son zamanlarda kullanıcılar arasında sık sık tercih ediliyor. Henüz yeni sayılabilecek bu özellik NFT piyasası tarafından önemli bir fayda (utility) olarak görülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!