Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz tarihlerde ülkenin tartışmalı kripto para birimi Petro'nun değerini arttırmış ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Uzmanlar ve teknoloji ile ilgilisi...

Maduro’nun Petro Değerini Yükseltmesi, Vatandaşlarını Şüpheye Düşürdü

petro

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz tarihlerde ülkenin tartışmalı kripto para birimi Petro’nun değerini arttırmış ve yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Uzmanlar ve teknoloji ile ilgilisi olan Venezuela vatandaşları, yeni karar hakkında pek sevinmişe benzemiyor.

Maduro geçtiğimiz hafta değeri 3.600 bolivara denk gelen Petro’nun fiyatını, 9.000 bolivara çıkarma kararı almış ve vatandaşların tepkisi ile karşılaşmıştı. News.bitcoin kaynağının aktardığı habere göre, Venezuela vatandaşlarının bir çoğu petrol destekli kripto para birimi fikrinin başından beri kötü olduğunu ve hükümetin şu an ne yaptığını bilmediğini düşünmekte.

Bir vatandaş biraz ileri gidip, bunun aslında sadece bir yalan ve hükümetin kara parayı aklamak için kullandığı yöntem olduğunu bile ifade etti. Petro resmi olarak piyasaya çıkmış olsa da, hala belirli bir cüzdanı yok ve bunu satın alan Venezuela vatandaşları sadece karşılığında sertifika almaya devam etmekte. 28 yaşında bir Venezuela vatandaşı olan Fabian Camacho, kız kardeşinin direkt olarak kamu denetçisi ofisinde çalıştığını ve ”hükümetten kimsenin konu hakkında hiçbir şey” bilmediğini iddia etmekte. Camacho’ya göre, hükümetteki bir kişi bile petrol fiyatının nasıl kripto paraya endeksli olabileceğini bile bilmiyor:

”Kimse, kesinlikle hiç kimse, bunun nasıl çalıştığını bilmiyor. Ve kimse de güvenmediği bir para birimini kabul etmeyecektir. Bu yüzden aslında, bunun gerçek bir değeri mevcut değil.”

Kolombiya içerisinde çalışan başka bir Venezuela vatandaşı ise, news.Bitcoin.com kaynağına aktardığı bilgilerde, Petro’nun %100 dolandırıcılık olduğunu ve hükümetin bu yolla kara para akladığını vurgulamakta.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.