verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Malta’nın Finansal Regülatörü 14 Kripto Para ‘Temsilcisine’ Onay Verdi!

2 Nisan tarihinde yayınlanan yeni bir bildiriye göre, Malta‘nın finansal regülatörü MFSA ilk defa lisans almak için başvuran 14 kripto para temsilcisine onay ve lisans verdi.

Malta hükümeti geçtiğimiz sene Sanal Finansal Varlıklar Yasası (VFA) isimli tasarıya onay vermiş ve söz konusu programı resmen başlatmıştı. Ancak o tarihlerde Times of Malta tarafından yayınlanan bir haberde 250’den fazla avukatın, muhasebecinin ve danışmanın kripto para temsilcisi olmak için başvuru yaptığı ancak bunların 3’te 2’sinin sınavı bile geçemediği belirtilmişti.

Başarılı olan 28 kişi lisans başvurusu yapabildi ve bunların içerisinde sadece 14 kişi ”düzeltilecek olan ufak detaylar” şartıyla lisans sahibi oldu. Ülkenin finansal regülatörü onay alan temsilcilerin ülkede kripto para hizmet sağlayıcılarını denetlemek için kendisine yardımcı olacağını ifade etti.

MFSA’nın yaptığı açıklamaya göre temsilciler artık müşterilerin iş planlarını değerlendirebilecekler ve bunların MFSA’ya başvuru yapmadan önce doğru bir şekilde hazırlandığından emin olacaklar. Bunun yanı sıra aynı temsilcilerin müşterileri ile düzenli olarak denetim gerçekleştirmesi ve kara para aklama ile terör finansmanı önleme regülasyonlarına uyduklarından emin olmaları da gerekmekte.

Regülatör yaptığı bu hamlenin ”MFSA’nın üstün bir regülatör olması için” gerekli bir kilometre taşı olduğunu vurguladı. Malta içerisindeki finansal uzmanlar da yürürlüğe sokulan sistemin kripto paralara olan ilgiyi arttırabileceğini ve kripto para piyasasının bütünlüğünü koruyabileceğini düşünmekte.

Ülke kripto para birimleri konusunda bu kadar açık fikirli olsa da, Malta içerisindeki bankalar hala kripto para işletmelerine  zor günler yaşatmaya devam etmekteler.

Leave a comment