verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pakistan Merkez Bankası, Yerel Kripto Para Birimi İçin Çalışmalara Hız Verdi

Son dönemde yaptığı kripto para regülasyon hamleleri ile dikkatleri üzerine çeken Pakistan’da bir yeni gelişme daha yaşanıyor. Ülkenin Merkez Bankası’nın başkan vekili olan Jameel Ahmad’ın ifadelerine göre, Pakistan şu anda merkez bankası destekli yerel bir kripto para birimi çıkarmak için çalışmalara başlamış durumda.

Yerel basında çıkan haberlere göre, bu alanda çalışmalara başlayan Pakistan, merkez bankası destekli yerel kripto para birimini 2025 yılına kadar çıkarmayı planlıyor. Yine başkan vekili Ahmad’a göre bu projenin tam anlamı ile fonksiyon göstermesi için ise 2030 yılına kadar beklemek gerekebilir.

Bu konu hakkında, geçtiğimiz günlerde katıldığı etkinlikte bir açıklama yapan ülkenin ekonomi bakanı Asad Umar ise, planları yalanlamazken, sadece tek bir noktaya dikkat çekti. Bakana göre, bu tarz bir sistem için olmazsa olmaz olan şey siber güvenlik entegrasyonu. Merkez bankası yetkilileri de, şu anda bu konu hakkında ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederken, bakan Umar, bu sistemde yaşanacak bir hatanın tüm bankacılık sistemine olan güveni yerle bir edeceği uyarısını da yaptı.

Merkez Bankası başkan vekiline göre, merkez bankası destekli bir kripto para ile finansal alanda efektivite artışı sağlamak ve yolsuzlukların önüne geçmek mümkün. Son dönemde birçok ülkenin gündeminin öncelikli maddelerinden birisi haline gelen merkez bankası destekli kripto para projelerinin, önümüzdeki dönemde nasıl bir etki yapacağı da merakla bekleniyor.

Leave a comment