Singapur Mali Otoritesi (MAS) genel müdürü Ravi Menon, yakın zamanda Bloomberg ile yaptığı röportajda mevcut kripto para birimi senaryosundan söz etti ve hizmet tokenleri ile...

MAS Yetkilisi Ravi Menon: Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerine ”Dijital Tokenler” Denilmeli

kripto para

Singapur Mali Otoritesi (MAS) genel müdürü Ravi Menon, yakın zamanda Bloomberg ile yaptığı röportajda mevcut kripto para birimi senaryosundan söz etti ve hizmet tokenleri ile menkul kıymet tokenlerinin farklı kullanım alanlarına değindi.

Menon ilk olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerine para birimi denmemesi gerektiğine, bunun yerine ”dijital tokenler” teriminin daha uygun olacağına değindi. Yetkili isim bunun şu an kripto para piyasalarında mevcut olan belirsizlik ve spekülasyondan kaynaklandığını da aktardı.

Menon daha sonra tokenlere para birimi denmesinin yanlış olduğunu, bu yanlışlığın ise tokenlerin henüz itibari para birimi özelliklerine sahip olmamasından kaynaklandığını aktardı. Melon’a göre itibari para birimlerinin özellikleri arasında stabil değer, merkezi bir otorite tarafından onay alınması gibi unsurlar mevcut ve bunların hepsi itibari paraları kripto para birimlerinden daha değerli yapıyor. Bunun yanı sıra yöneticiye göre şu an itibari para birimlerinde henüz dijital varlık piyasasında olmayan bir güven faktörü de bulunuyor.

Daha sonra iki tip token olduğunu vurguladı ve hizmet tokenleri ile menkul kıymet tokenleri arasındaki farkı açıkladı:

”Hizmet tokenleri ile menkul kıymet tokenleri arasındaki temel fark, hizmet tokenlerinin düzenleyici bir alan altına girmemesidir. Menkul kıymet tokenleri ise şirketler tarafından sermaye ve fon toplamak için üretilir ve düzenlemeye maruz kalır.”

Menon bunun yanı sıra menkul kıymet tokenleri ile uğraşmanın da düzenleme unsurları yüzünden çok daha zorlu olduğunu ifade etti.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.