Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MASAK’tan 4 Büyük Türk Kripto Para Borsasına Milyonluk Ceza

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) kripto varlık hizmet sağlayıcıları Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve Eliptik Yazılım ve Ticaret AŞ (BTC Türk) hakkında toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uyguladı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) 17 Şubat tarihli haberine göre MASAK, 4 kripto varlık hizmet sağlayıcısına toplamda 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uyguladı.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 5549 sayılı “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında yükümlü olarak belirlenmişti.

Bu doğrultuda MASAK, internet sitesinden kripto hizmet sağlayıcılara ilişkin rehber yayımlamış ve bu şirketlerin tabi oldukları yükümlülükleri müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlemişti.

Yapılan denetimler sonucunda Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve BTC Türk’ün 2021 yılında yapılan yükümlülük ihlallerine ilişkin olarak MASAK, 2022 yılında söz konusu hizmet sağlayıcılarına idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Bu kapsamda MASAK tarafından Bitci Teknoloji AŞ hakkında 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ’ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon lira, BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uygulandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!