verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mastercard Kriptografik Çalışmalarla Yakından İlgileniyor

IBM, Microsoft, JPMorgan ve PayPal gibi şirketlerin hepsi özellikle son zamanlarda Blockchain ile ilgili yaptıkları çalışmaları hızlandırmaya başladılar.

Alanlarının önde gelen isimleri olan bu şirketler Blockchain teknolojisinin birbirinden farklı amaçlarla kullanılabileceğini düşünüyor ve bu alanda araştırmalar yapıyorlar. Söz konusu şirketlerin üstünde en çok durdukları konulardan birisi ise kriptografi.

Blockchain teknolojisinin finans, eğitim, sağlık gibi çeşitli alanlarda kullanılabileceği biliniyor. Bu alanlarda halihazırda çalışan yüzlerce farklı Blockchain platformu bulunuyor. Ancak bu platformları tasarlamak, daha doğrusu kodlamak, pek kolay değil.

Mastercard‘ın yöneticilerinden olan Dana Lorberg, Mastercard gibi dev isimlerin bu alanda ciddi sorunlarla karşılaştıklarını söylüyor. Lorberg tarafından yapılan açıklamalara göre bu sorunların başında bu gibi platformları hazırlayabilen kalifiye çalışan sayısının az olması geliyor.

Pek çok şirketin kriptografi alanında çalışmak istediğini, bu alanda araştırmalar yürüttüğünü belirten Lorberg; bu şirketlerin taleplerini karşılayabilecek kadar fazla sayıda uzman isim olmadığını vurguluyor.

Kriptografinin “tüketiciye doğrudan aktarılabilen ilk teknolojilerden biri” olduğunu söyleyen Lorberg, bu alanda uzman isimler yetiştirebilmek için gençlerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyor. Mastercard’ın konuyla yakından ilgilendiğini söyleyen Lorberg, kriptografinin “Mastercard’ın işinin önemli bir parçası” olduğunu belirtti.

Leave a comment