Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meksikalı Senatörden Yasa Tasarısı Önerisi: Bitcoin (BTC) Yasal Para Birimi Olmalı

Meksika federal kongresi senatörü Indira Kempis, kabul edilmesi durumunda Bitcoin’i (BTC) Meksika çapında yasal para konumuna taşıyacak yasa tasarısını önerdi.

28 haziranda Meksika parlamentosuna sunulan belgede “Birleşik Meksika Devletleri para yasasının 2. maddesine ek olarak yeniden düzenleme teklifi; 2. Madde: Bitcoin (BTC), Meksika Cumhuriyeti’nde yasal bir para olarak değerlendirilecek” ifadelerine yer verildi.

Kempis, Meksika nüfusunun neredeyse yarısının ülkenin geleneksel finansal sistemine erişiminin olmadığını ve bu durumun ülke için genel bir kayıp olduğunu öne sürerek, Bitcoin yasasının kabul edilmesinin daha geniş kitleleri ekonomiye dahil edeceğini ifade etti.

Diğer yandan, Meksika hükümetinin Bitcoin CBDC‘leri konusundaki tutumu ve merkez bankasının izlediği yol, Senatör Kempis’in sunduğu yasayla doğrudan çelişki gösteriyor.

Geçtiğimiz ocak ayında Meksika Merkez Bankası kendi dijital para birimleri olacak bir “dijital peso” çıkartmayı planladıklarını, bu projenin 2024 yılına kadar hayata geçirmeyi düşündüklerini açıklamışlardı.

Ayrıca Meksika Maliye Bakanı Arturo Herrera haziran ayında yaptığı açıklamada, Meksika finans sistemi içinde kripto para kullanımına izin verilmediğini belirtmiş ve bu yasağın yakın gelecekte değişmesinin muhtemel olmadığını da eklemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!