Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Michael Saylor: Ethereum (ETH) ve XRP Menkul Kıymettir! Yasaklanmalılar!

Bitcoin (BTC) destekçisi Michael Saylor, içlerinde Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi en popüler kripto paraların da olduğu bir çok kripto paranın menkul kıymet olduğunu ve yasaklanması gerektiğini söyledi.

Michael Saylor 5 Aralık’ta yayınlanan bir podcast’te, kendisine Ripple davası hakkında ne düşündüğü sorulunca Ripple, Solana (SOL), Ethereum ve diğer birçok kripto paranın yalnızca kayıt ettirilmemiş menkul kıymetler olduğunu belirtti.

Saylor’un Ripple özelinde XRP’nin bir şirket tarafından ihraç edilen bir menkul kıymet olduğunu ve şirketin halka dahi açık olmadığını belirtmesi üzerine sunucu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) neden Ethereum ve diğer kripto paralara karşı bir hamle yapmadığını sordu. Saylor, diğer kripto paraların da kayıt dışı menkul kıymet oldukları gerekçesiyle yasaklanması gerektiğini bildirdi.

Ethereum İçin Banka Örneği

Ethereum’u ele alan Saylor, bir bankanın yatırımcıların parasını alıp daha sonrasında bunu onlara geri vermeyebileceklerini veya 2024’te bir ihtimal geri verebileceklerini ayrıca paralarının bir kısmını kaybedebileceklerini söylemeleri halinde yatırımcıların bir menkul kıymet aldıklarının farkında olacaklarını belirtti. Bu duruma atıfta bulunarak Ethereum’un bir menkul kıymet olduğunu öne sürdü. Öte yandan Saylor, Ether’in  Ethereum Vakfı ve çok küçük bir sermayedar grup tarafından yönetildiğini iddia etti.

Kripto Topluluğundan Tepki

Öte yandan kripto para toplulukları Saylor’ın söylemlerine tepki gösterdi. Bitcoin fanatizmi yaptığını iddia eden kullanıcıların yanında Saylor’ın fazla basit düşündüğünü öne süren kullanıcılar da vardı. CryptoLaw kurucusu Jhon Deaton da bu topluluğun arasında yer aldı.

Jhon Deaton, Saylor’ın MIT’den mezun bir roket bilimci olarak bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanılan Howey Testi’ni fazla basitleştirdiğini belirterek Saylor’ın düşüncelerinde yanlış olduğunu iddia etti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!