Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MicroStrategy’den Son Zamanların En Büyük Bitcoin Alımı: Sebebi Spot ETF Başvuruları Mı?

Elinde en çok Bitcoin bulunduran cüzdanlardan birine sahip olan MicroStrategy, yaklaşık 350 milyon dolar değerinde 12.333 BTC satın aldığını açıkladı.

Son Bitcoin alımını nisan ayında gerçekleştirerek elindeki BTC miktarını 140 bine çıkaran MicroStrategy, 28 Haziran tarihinde  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verdiği beyanda, 29 Nisan-27 Haziran tarihleri arasında ortalama 28.136 dolardan 347 milyon değerinde 12.333 Bitcoin daha aldığını belirtti.

MicroStrategy yaptığı son alım ile birlikte ortalama Bitcoin satın alma maliyetini 29.668 dolara düşürürken şirketin toplam maliyeti 4,52 milyar dolara ulaştı.

CoinGecko verilerine göre yazım esnasında Bitcoin fiyatının 30.300 dolar seviyelerinde bulunduğu göz önüne alındığında şirket, Bitcoin başına 650 dolar karlı konumlanıyor.

MicroStrategy, uzun süre boyunca yatırımlarından zararda olsa da Bitcoin stratejisini değiştirmedi ve düzenli olarak alım yapmaya devam etti. Şirket son 4 Bitcoin alımında sırayla; 301 Bitcoin 2.500 Bitcoin, 6.455 Bitcoin ve 1.045 Bitcoin satın almıştı.

Bitcoin fiyatının yükseliş yaşamasına rağmen şirketin alımlarını artırması dikkatlerden kaçmadı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın ve ardından trilyon dolarlık yatırım şirketlerinin SEC’ye spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başlatmak için başvuruda bulunmasının bu yatırımlarda etkisi olduğu düşünülüyor.

Birçok piyasa yorumcusu söz konusu ETF başvurularının Bitcoin boğasını başlatacağını öne sürüyor. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da benzer bir düşünceyle spot ETF başvurularının boğa faktörü olduğunu söylemişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!