Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MicroStrategy’nin Bitcoin Alımları Fiyatı Nasıl Etkiliyor: Sonuçlar Genel Algıyı Doğrular Nitelikte!

MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) alım duyurularının fiyat üzerinde kısa vadeli düşüş etkisine sahip olduğu algısı, yapılan araştırmalar sonucunda doğrulandı.

Eski adı Arcane Research olarak bilinen kripto araştırma şirketi K33, MicroStrategy tarafından yapılan alım duyurularının Bitcoin fiyatında negatif etkiye sebep olduğuna dair algının doğru olduğunu kanıtlar nitelikte bir rapor sundu.

K33 araştırmaları sonucu ortaya koyduğu verilerde, MicroStrategy tarafından 1.000 BTC ve üzeri alım duyurusu yayınlanan günlerde Bitcoin’in ortalama %2 değer kaybettiğini belirtti.

CoinDesk - Bilinmiyor

K33 analisti Vetle Lunde, konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

MicroStrategy’nin Bitcoin alım duyuruları ile fiyatın düştüğü algısı kabullenildiğinden bu kısa vadeli negatif hareketlerle sonuçlanır.

Öte yandan MicroStrategy tarafından yayınlanan alım duyurularının kısa vadedeki negatif etkisine rağmen orta vadede daha pozitif bir tablo çizdiği görüldü. Şirketin ilk alımlarını yaptığı tarihten bu yana duyurulara gösterilen fiyat tepkisini inceleyen K33, yeni yatırım duyurularının haftalık Bitcoin performansında ortalama %0,3’lük bir yükselişi tetiklediğini ortaya koydu.

Alım duyurusunun neden olduğu en yüksek günlük pozitif performans, %3 ile 14 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşirken haftalık en yüksek pozitif fiyat hareketinin %18 ile 21 Aralık 2020‘de yaşandığı görüldü. Negatif tarafta ise sırasıyla 21 Haziran 2021 ve 21 Kasım 2021‘de yapılan duyuruların en yüksek günlük ve haftalık düşüşe neden olduğu kaydedildi.

Lunde bu noktada kısa vadeli etkinin ilerleyen günlerde tersine dönme eğilimi gösterdiğini ve duyuruların Bitcoin fiyatı üzerinde uzun vadeli olumsuz etkisi olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %0,1 değer kazanan Bitcoin, son 24 saat içerisinde %2,1 düşüş yaşayarak yazım itibariyle 26.043 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!