Toplam piyasa hacmine göre en büyük on üçüncü kripto para birimi olan Monero, sıradaki hard fork'a hazır olduğunu dile getirse de, topluluktaki tepkiler hala tam...

Monero’nun Mart 2019 Tarihinde Yapılacak Hard Fork’u, Tartışmaların Odağında!

Monero Hard FOrk

Toplam piyasa hacmine göre en büyük on üçüncü kripto para birimi olan Monero, sıradaki hard fork’a hazır olduğunu dile getirse de, topluluktaki tepkiler hala tam olarak yatışmış sayılmaz. Monero ekibi tarafından Reddit platformunda yapılan yeni bir duyuruya göre, hard fork 1788000 numaralı blokta gerçekleşecek ve tahminlere göre 9 Mart 2019 tarihinde aktif hale gelecek.

Sech1 isimli XMR geliştiricisi tarafından yapılan duyuruda tarih ve blok belirtilirken, borsalara, kullanıcılara ve buna benzer platformlara planlarını bu tarihe göre yapmaları tavsiyesinde bulunuldu. Gönderinin devamında söz konusu hard fork’un Monero için yeni birkaç bildirim ve yeni blok boyutu algoritması dışında hiçbir yenilik getirmeyeceği  de belirtildi. Hard fork’un test edilmesinin çok az yenilik içerdiğinden dolayı ‘kolay’ olmasının beklendiğini belirten Monero ekibi, tam olarak bu sebepten eleştirilere maruz kaldı.

Reddit platformunda tepkisini belirten kullanıcılar, ilk olarak fork kararının geliştiriciler arasında yapılan gizli bir konuşma esnasında alınmasına, daha sonra da ilk başta karar verilen değişikliklerin bir çoğunun yapılmaktan vazgeçilmesine ve ne zaman yapılacaklarına dair bir tarih paylaşılmamasına karşı öfkeli olduklarını belli ettiler. İlk olarak ASIC ve blok boyutu değişikliklerinin daha erken yapılacağının belirtildiğini ifade eden SamsungGalaxyPlayer takma isimli kullanıcı, daha bunlar yapılmadan başka güncellemelere geçildiğini ifade etti. Monero’nun önde gelen geliştiricisi Riccardo Spagni de ilgili kullanıcıya yanıt verdi ve buna katıldığını, söz konusu yaklaşımın yanlış olduğunu aktardı.

Tartışma ise bir süre daha sürecek gibi duruyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.